Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczy ustalenia momentu, w którym podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na inwestycję. Zgodnie z interpretacją, wydatki te mogą być zaliczone do kosztów w momencie ich poniesienia lub zbycia, w zależności od ich charakteru.

Stan faktyczny

Podatnik, polski rezydent podatkowy prowadzący działalność gospodarczą w formie spółki komandytowej, rozpoczął inwestycję polegającą na budowie systemu rozprowadzania zbóż. Inwestycja ta obejmowała różne wydatki, które podatnik podzielił na dwie grupy: Grupa A (np. wykonanie odwiertów geotechnicznych, projekt technologiczny zabezpieczenia ścian wykopu, zabezpieczenie wykopu) i Grupa B (np. zakup części, materiałów i usług niezbędnych do powstania systemu rozprowadzania zbóż).

Podatnik jest zdania, że wydatki z Grupy A poniesione na realizację tej inwestycji będzie miał prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, natomiast Wydatki z Grupy B poniesione na realizację tej inwestycji będzie miał prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich zbycia do firmy leasingowej.

W związku z danym stanem faktycznym oraz własnym stanowiskiem, podatnik zdecydował się zadać pytanie, w którym momencie ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na tę inwestycję zarówno w zakresie Wydatków z Grupy A jak i Grupy B

Stanowisko KIS

Stanowisko podatnika zostało uznane za prawidłowe przez Krajową Informację Skarbową. Wydatki te mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, ponieważ spełniają przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczące związku przyczynowo-skutkowego. Wydatki te zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodu ze źródła przychodów, lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu.

Co do momentu zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, KIS wskazała na art. 15 ust. 4, ust. 4b-4c oraz art. 15 ust. 4d-4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatki bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody. Natomiast koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w dacie ich poniesienia.

W przypadku podatnika, wydatki z Grupy A będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, natomiast Wydatki z Grupy B - w momencie ich zbycia do firmy leasingowej.

Podsumowanie

Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej jest potwierdzenie, że wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na realizację inwestycji, zarówno z Grupy A jak i z Grupy B, mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wydatki te zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów, lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu. Wnioskodawca ma prawo zaliczyć wydatki z Grupy A do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia, natomiast wydatki z Grupy B w momencie ich zbycia do firmy leasingowej. Wydatki te nie będą rozpoznawane na podstawie odpisów amortyzacyjnych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.767.2022.2.KM