Dyrektor KIS wydał interpretację dotyczącą tego, czy podatnik musi dokonywać korekty złożonej deklaracji VAT po skorygowanym błędzie w dokumentacji celnej. Organ stwierdził, że podatnik nie jest zobowiązany do takiej korekty.

Błąd w dokumentacji celnej

W ramach prowadzonej działalności Spółka zajmuje się importem i sprzedażą wyrobów i technologii dla wojska, policji, straży granicznej oraz Portów Lotniczych. W związku z dokonanym zgłoszeniem celnym do procedury dopuszczenia do obrotu na obszar celny Unii Europejskiej, Spółka została obciążona należnościami celno-skarbowymi oraz podatkiem VAT. Jednak po dokonaniu płatności Spółka zauważyła błąd w dokumentacji celnej, który został skorygowany przez organ celny w wydanej decyzji. Ostatecznie, kwota podatku VAT okazała się niższa, niż ta już uiszczona.

Spółka zadała pytanie: Czy w związku z określeniem przez organ różnicy podatku VAT pomiędzy kwotą podatku w prawidłowej wysokości, a kwotą podatku już wykazaną na zgłoszeniu celnym Spółka jest zobowiązana do dokonania korekty złożonej uprzednio deklaracji VAT?

Podatnik nie jest zobowiązany do dokonania korekty

W odpowiedzi na pytanie Spółki, Dyrektor KIS wskazał, że w sytuacji, gdy organ celny skoryguje błąd w dokumentacji celnej, podatnik nie jest zobowiązany do dokonania korekty złożonej uprzednio deklaracji VAT. Powołano się na art. 40 ustawy VAT, zgodnie z którym w przypadku nadpłaty podatku, podatnikowi nie przysługuje zwrot nadpłaconego podatku, jeżeli nadpłata zmniejszyła kwotę podatku należnego.

"Zatem skoro podatek VAT z tytułu importu został przez Państwa wykazany w pierwotnej deklaracji w zawyżonej wysokości i zapłacony, oznacza to, że w sprawie znajduje zastosowanie art. 40 ustawy, zgodnie z którym podatnik nie ma prawa do wnioskowania o zwrot nadpłaconego podatku VAT, jeżeli odliczył podatek w deklaracji VAT (wykazał go w części deklaracyjnej pliku JPK_V7). W konsekwencji, nie dokonują Państwo korekty uprzednio wykazanej w deklaracji kwoty podatku VAT z tytułu importu towarów w związku z otrzymaną decyzją organu celno-skarbowego zmniejszającą kwotę podatku VAT." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że Spółka nie musi dokonywać korekty uprzednio złożonej deklaracji VAT w przypadku skorygowanego błędu w dokumentach celnych. Zgodnie z art. 40 ustawy VAT, podatnikowi nie przysługuje zwrot nadpłaconego podatku, jeżeli nadpłata zmniejszyła kwotę podatku należnego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.40.2023.4.RM