Wydatki związane z leczeniem cukrzycy insulinozależnej (typu 1)
W lutym 2022 r. 11-letni syn Wnioskodawczyni zachorował na cukrzycę insulinozależną (typu 1). Choroba ta wiąże się z koniecznością wielokrotnego pomiaru glukozy z krwi oraz podawaniem odpowiednich ilości insuliny. Chłopiec korzysta z różnych urządzeń, takich jak glukometr, pompa insulinowa, sensor oraz transmiter do ciągłego monitorowania glukozy. Syn Wnioskodawczyni posiada aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, a wydatki na zakup urządzeń związanych z leczeniem cukrzycy nie zostały sfinansowane z innych źródeł. Wnioskodawczyni zwróciła się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z pytaniem czy wydatki związane z leczeniem cukrzycy insulinozależnej (typu 1) mogą być odliczone od podatku dochodowego.
Krajowa Informacja Skarbowa(KIS) częściowo potwierdziła stanowisko podatniczki
Według interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydatki poniesione na zakup urządzeń i materiałów wskazanych we wniosku tj. wydatki poniesione na lancety, paski do glukometru, testy paskowe do mierzenia glukozy i acetonu w moczu, igły do pena stanowią narzędzia pomocne i ułatwiające chłopcu codzienne życie i mogą być odliczone od podatku dochodowego od osób fizycznych jako wydatki związane z ulgą rehabilitacyjną. Nie mogą zostać natomiast odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej koszty zakupu glukozy płynnej i w tabletkach, gaziki do dezynfekcji, plastry do ciała, torebki izolacyjne i pojemniki izotermiczne do przenoszenia insuliny, aerozole do znieczulania miejsc wkłuć oraz przyspieszające gojenie się ran, kremy przyspieszające gojenie się ran i regenerację skóry, pojemniki medyczne na zużyte igły i wkłucia, gdyż produkty te nie są ani lekiem, ani sprzętem, urządzeniem, czy narzędziem technicznym niezbędnym w rehabilitacji. Istotnym warunkiem odliczenia wydatków związanych z rehabilitacją jest, aby zakupione przedmioty były niezbędne i miały indywidualny charakter w procesie rehabilitacji.
Podsumowanie
Na podstawie interpretacji KIS Wnioskodawczyni mogła odliczyć od podatku dochodowego od osób fizycznych część wydatków poniesionych na zakup urządzeń i materiałów związanych z leczeniem cukrzycy syna. Podsumowując, odliczenie wydatków związanych z rehabilitacją jest możliwe, ale warunkiem koniecznym jest spełnienie przesłanek związanych z niezbędnością, użytecznością i indywidualnym charakterem zakupionych przedmiotów w kontekście rehabilitacji danej osoby niepełnosprawnej.