Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził możliwość zaliczenia wartości diet z tytułu podróży służbowej do kosztów uzyskania przychodów. Sprawa dotyczy podatnika, który świadczy usługi geodezyjne głównie w Niemczech i otrzymuje wynagrodzenie zależne od przepracowanych dni.

Wartość diet z tytułu podróży służbowej

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadzi firmę, zarejestrowaną w Polsce jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Jego działalność polega na świadczeniu usług geodezyjnych, które przeważająco wykonuje na terenie Niemiec. Podatnik ma podpisany kontrakt z niemiecką firmą na wykonanie usług geodezyjnych. Z tytułu świadczenia tych usług otrzymuje płatność, która jest zależna od ilości przepracowanych dni i jest rozliczana na podstawie faktury VAT, wystawionej na koniec miesiąca. Pracując w Niemczech, podatnik otrzymuje zakwaterowanie, ale nie otrzymuje diet na wyżywienie.

W tym stanie sprawy zadano następujące pytanie: Czy zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako osobie prowadzącej działalność gospodarczą polegającą na działalności podmiotów gospodarczych to jest pomiary geodezyjne za granicą (Niemcy) przysługuje prawo do zaliczenia w koszty diet z tytułu podróży służbowej?

Można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu

W odpowiedzi na pytanie zadane przez podatnika, Dyrektor KIS potwierdził, że osobie prowadzącej działalność gospodarczą przysługuje prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości otrzymanej diety. W przypadku podatnika, który prowadzi działalność geodezyjną za granicą (w tym konkretnym przypadku w Niemczech), prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości diet przysługuje mu do wysokości diet przysługujących pracownikowi za czas przebywania poza stałym miejscem prowadzenia działalności.

"W świetle powyższego, o ile podróże, jakie podatnik odbywa są podróżami służbowymi związanymi z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, to w ciężar kosztów uzyskania przychodów tejże działalności może zaliczyć diety związane z tymi podróżami, jednakże wyłącznie w części nie przekraczającej wysokości diet przysługujących pracownikom, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, tj. w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 167 ze zm.)." - wskazał organ.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją, podatnik, który prowadzi działalność geodezyjną za granicą, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wartości diet do wysokości diet przysługujących pracownikowi za czas przebywania poza stałym miejscem prowadzenia działalności.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.186.2023.1.MR