Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że umowa zamiany udziału w nieruchomości gruntowej na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego może być zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Decyzja ta jest korzystna dla podatników, którzy chcą zmienić swoje prawa własnościowe.

Umowa zamiany udziału, a zwolnienie PCC

Podatnik, będący współwłaścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym oraz posiadaczem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy umowa zamiany udziału w nieruchomości gruntowej na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego będzie zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatnik chciałby zawrzeć z ojcem umowę zamiany udziału przysługującego mu w nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Na skutek umowy zamiany ojciec podatnika stałby się wyłącznym właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, zaś sam podatnik stałby się jedynym właścicielem nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Podatnik zwracając się do KIS w interpretacji indywidualnej uznał, że czynność zamiany udziału jest zwolniona z PCC.

KIS: zamiana udziału na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego zwolniona z PCC

Według Krajowej Informacji Skarbowej umowa zamiany udziału w nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w całości zwolniona jest od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z przepisami ustawy, zwolnienie to dotyczy zamiany budynku mieszkalnego lub jego części, lokali mieszkalnych stanowiących odrębną nieruchomość, spółdzielczych własnościowych praw do lokalu mieszkalnego oraz praw do domu jednorodzinnego lub lokalu w małym domu mieszkalnym, jeżeli umowę zawierają osoby zaliczone do I grupy podatkowej zgodnie z przepisami o podatku od spadków i darowizn. W przypadku, gdy umowę zamiany zawierają osoby zaliczone do I grupy podatkowej zwolnienie ma zastosowanie. Oznacza to, że w sytuacji, gdzie ojciec i podatnik zawarli umowę zamiany oraz są zaliczone do I grupy podatkowej, mogą uniknąć opodatkowania tej transakcji.

W przypadku zamiany udziału w nieruchomości gruntowej zabudowanej budynkiem mieszkalnym na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, zwolnienie to obejmuje zarówno budynek mieszkalny, jak i grunt, na którym jest on posadowiony.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.49.2023.1.AD