Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji podatkowej stwierdziła, że wynajęcie części mieszkania nie wpływa na ulgę mieszkaniową.

Wynajem części mieszkania a ulga podatkowa

Wnioskodawczyni na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego nabyła spadek po zmarłym wujku, w skład którego wchodzi 4-pokojowe mieszkanie. Decyzją Naczelnika Urzędu Skarbowego, postępowanie podatkowe w sprawie ustalenia wysokości podatku od spadków i darowizn zostało umorzone. Od pewnego czasu osoba ta zamieszkuje w przedmiotowym lokalu, ale z uwagi na trudną sytuację finansową, chciałaby wynająć część mieszkania (2 pokoje) z udostępnieniem części wspólnych i wynająć je, pozostając nadal zamieszkałą w tym mieszkaniu. Wnioskodawczyni zwróciła się do KIS z pytaniem, czy wynajem części mieszkania (dwóch pokoi) z udostępnieniem części wspólnych spowoduje utratę ulgi mieszkaniowej nabytej na podstawie art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Stanowisko KIS

Według interpretacji KIS, skorzystanie z możliwości wynajmu części mieszkania (dwóch pokoi) z udostępnieniem części wspólnych nie spowoduje utraty ulgi mieszkaniowej nabytej na podstawie art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn. KIS wskazał, że przepis art. 16 nie odnosi się do kwestii wynajmowania częściowego lokalu ani nie wprowadza wymogu wyłącznego wykorzystywania lokalu na swoje potrzeby w całości. Z interpretacji wynika, że osoba mająca prawo do ulgi mieszkaniowej na podstawie ww. przepisu może wynająć część mieszkania z udostępnieniem części wspólnych, nie tracąc przy tym ulgi.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.24.2023.1.ASZ