Umowa cash poolingu przez spółkę akcyjną

Wnioskodawcą jest spółka akcyjna, która jest polskim podatnikiem VAT. Spółka planuje zawrzeć umowę cash poolingu z bankiem. Umowa cash poolingu będzie służyła optymalizacji zarządzania płynnością w grupie rachunków bankowych, które będą funkcjonować na bazie dziennej dla wszystkich podmiotów wchodzących w skład grupy kapitałowej spółki akcyjnej. Rozliczenia pomiędzy uczestnikami w ramach usługi będą oparte na subrogacji ustawowej, wskutek konwersji długu, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Bilansowanie sald w grupie rachunków będzie dokonywane przez bank na koniec każdego dnia funkcjonowania usługi. Spółka jako koordynujący, będzie reprezentować uczestników, negocjować oprocentowanie i opłaty, a także wykonywać inne czynności na rzecz wszystkich uczestników. Celem umowy jest efektywne zarządzanie środkami pieniężnymi i zrównoważenie sald rachunków w grupie, minimalizując ryzyko nadmiernego zadłużenia poszczególnych uczestników. Codzienne bilansowanie sald zapewni efektywność działania grupy rachunków. Spółka zadając pytanie w interpretacji indywidulanej uważała, że przystąpienie do umowy oraz uczestniczenie w usłudze cash poolingu nie tworzy obowiązku zapłaty PCC.

Cash pooling nie podlega opodatkowaniu - interpretacja KIS

Według KIS uczestnictwo w usłudze cash poolingu nie jest objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych. KIS argumentował, że cash pooling nie spełnia cech pożyczki ani depozytu nieprawidłowego, które są wymienione w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Dodatkowo, KIS wskazał, że subrogacja, czyli wstąpienie w prawa zaspokojonego wierzyciela, również nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. KIS powołuje się na przepisy ogólne prawa cywilnego, bankowego i dewizowego. W transakcjach cash poolingu powstają prawa i obowiązki, ale brak zobowiązania do przeniesienia określonej ilości pieniędzy na określony podmiot. Ponadto, instytucja subrogacji w myśl przepisów kodeksu cywilnego pojawiająca się w ramach cash poolingu, również nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Z uwagi na brak wymienienia umowy cash poolingu w katalogu opodatkowanych czynności, czynności z nią związane nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Z tego powodu spółka nie będzie miała obowiązku podatkowego w odniesieniu do cash poolingu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 13 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.54.2023.1.AD