Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli od nabycia nieruchomości przez spadkodawców minął pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to spadkobierca jest zwolniony z VAT w przypadku sprzedaży tej nieruchomości.

Spadkobierca po zmarłych rodzicach

Wnioskodawca jest spadkobiercą po swoich zmarłych rodzicach, którzy zmarli w 2022 roku. Został on właścicielem mieszkania na podstawie protokołu dziedziczenia, sporządzonego w 2022 roku. Rodzice nabyli to mieszkanie jako wspólną własność w 1998 roku. Po sprzedaży mieszkania w 2023 roku, notariusz poinformował Pana, że należy uiścić podatek od 1/4 wartości sprzedanego mieszkania, ze względu na fakt, że mama zmarła tydzień po tacie.

W związku z tym, zadano pytanie: Czy w związku z zaistniałą sytuacją i faktem, iż Pana rodzice nabyli w (…) 1998 r. wspólnie prawo do zakupionego mieszkania (wspólność małżeńska) jest Pan zobowiązany do zapłacenia podatku od 1/4 wartości sprzedanego mieszkania po Pana rodzicach?

Sprzedaż po upływie 5 lat od nabycia tej nieruchomości przez spadkodawców

Według organu, rodzice kupując mieszkanie w grudniu 1998 r. stali się właścicielami całego mieszkania w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej. W związku z tym, 5-letni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych minął co najmniej w roku 2004. Jeśli od nabycia mieszkania przez spadkodawców do czasu jego sprzedaży przez spadkobiercę minął wskazany okres, to podatek PIT nie jest należny.

"W świetle powyższego, w przypadku dokonanego przez Pana odpłatnego zbycia nieruchomości (mieszkania), przewidziany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych okres pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, w myśl art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku, w którym Pana rodzice nabyli przedmiotową nieruchomość, tj. od końca roku 1998. Zatem pięcioletni okres liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości przez spadkodawców niewątpliwie upłynął. Reasumując, zbycie przez Pana (…) 2023 r. odziedziczonego mieszkania nie stanowiło dla Pana źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ ww. sprzedaż nastąpiła po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości przez Pana rodziców. W konsekwencji, nie będzie Pan zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do całości mieszkania." - wskazał organ.

Podsumowanie

Dyrektor KIS potwierdził, że wnioskodawca jest zwolniony od PIT. Jest to korzystne rozstrzygnięcie dla podatnika.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.199.2023.1.SN