Osoby, które nie są zarejestrowanymi podatnikami VAT oraz nie prowadzą działalności gospodarczej, powinny używać numeru PESEL jako swojego identyfikatora podatkowego - podkreślił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

PESEL jako identyfikator podatkowy

Wnioskodawca nie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, nie prowadzi działalności gospodarczej, ani nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Podpisał on umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego z Narodowym Funduszem Zdrowia i opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne w ZUS. Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy prawidłowe w niniejszej sytuacji jest posługiwanie się identyfikatorem podatkowym PESEL na podstawie ustawy o ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

W odpowiedzi na pytanie zadane przez wnioskodawcę KIS przedstawia stanowisko, że osoba fizyczna, która jest objęta rejestrem PESEL, nie prowadzi działalności gospodarczej oraz nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, powinna posługiwać się numerem PESEL jako identyfikatorem podatkowym.Ze stanu faktycznego jednoznacznie wynika, że wnioskodawca nie należy do żadnej z kategorii osób fizycznych, dla których identyfikatorem podatkowym jest NIP, zatem identyfikatorem, którym wnioskodawca jest obowiązany się posługiwać, jest numer PESEL.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-2.4018.2.2023.1.DK