Dyrektor KIS potwierdził, że przy udzieleniu pożyczki przez Spółkę B na rzecz wnioskodawcy (Spółki A), Spółka B, działa jako podatnik VAT, tj. podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, a w rezultacie czynność udzielenia Pożyczki przez Spółkę B na rzecz Wnioskodawcy, stanowi usługę objętą zakresem VAT kwalifikowaną jako świadczenie usług za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, podlegające zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT.

Umowa pożyczki pomiędzy spółkami

W październiku 2022 r. Spółka A zawarła umowę pożyczki z Spółką B. Obie Spółki są podatnikami VAT i prowadzą działalność gospodarczą w Polsce. Żadna ze spółek nie posiada jednak działalności finansowej w zakresie udzielania pożyczek. Umowa pożyczki spełniała przesłanki do uznania jej jako umowy pożyczki w rozumieniu Kodeksu cywilnego oraz jako pożyczki pieniężnej w rozumieniu ustawy o podatku VAT. Spółka A uiściła podatek PCC od zawartej umowy.

W związku z tym, Spółka A skierowała zapytanie do Dyrektora KIS: Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy (Spółki A), zgodnie z którym przy udzieleniu pożyczki, Spółka B, działa jako podatnik VAT, tj. podmiot prowadzący działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, a w rezultacie czynność udzielenia Pożyczki przez Spółkę B na rzecz Wnioskodawcy Spółki A, stanowi usługę objętą zakresem VAT kwalifikowaną jako świadczenie usług za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, podlegające zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT?

Usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych są zwolnione z VAT

Zgodnie z odpowiedzią organu na pytanie złożone przez Spółkę A, udzielenie pożyczki przez Spółkę B stanowi usługę objętą zakresem VAT, którą można zakwalifikować jako świadczenie usług za wynagrodzeniem. Jednakże, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych są zwolnione z VAT. Zwolnienie to dotyczy zarówno podmiotów profesjonalnych jak banki, jak i innych podmiotów gospodarczych, takich jak Spółka B.

"W odniesieniu do przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, należy wskazać, że czynność udzielenia Państwu odpłatnej pożyczki przez Spółkę B, stanowi czynność mieszczącą się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu VAT, jako odpłatne świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy. Z uwagi na to, że usługi te mieszczą się w zakresie czynności, o których mowa w cyt. art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy jako wymienione wprost w tym przepisie - usługa udzielenia pożyczki przez Spółkę B na Państwa rzecz korzysta ze zwolnienia z podatku od towarów i usług na podstawie tego przepisu. Zatem Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług zgodnie z którym, udzielona pożyczka jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT i równocześnie zwolnioną z tego podatku zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku od towarów i usług jest prawidłowe." - wskazał organ.

Podsumowanie

Jak wynika z interpretacji przepisów podatkowych, udzielenie pożyczki przez Spółkę B, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, jest zwolnione z VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.10.2023.2.IO