Dyrektor KIS potwierdził, że zbycie lokali na rzecz osób trzecich lub na rzecz biorących w użyczenie, dla których ustanowiono odrębną ich własność, będzie korzystało ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Użyczenie lokali

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem VAT. Zrealizowała budowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego, który zawiera pięć lokali. Jeden z lokali został już wyodrębniony i sprzedany na rzecz osób trzecich. Budynek mieszkalny wielorodzinny został oddany do użytkowania.

Wnioskodawczyni planuje użyczyć dwa kolejne lokale na okres co najmniej dwóch lat. Po tym okresie zamierza zbyć te lokale.

W stanie faktycznym została zawarta informacja: W okresie obowiązywania umów użyczenia dotyczących wyżej opisanych lokali mieszkalnych Wnioskodawczyni nie będzie dokonywała ulepszeń związanych z poniesieniem wydatków, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiących co najmniej 30% wartości początkowej.

Wnioskodawczyni zapytała, czy ustanowienie odrębnej własności tych lokali i ich zbycie po upływie dwóch lat będzie podlegało zwolnieniu od podatku VAT.

Zbycie lokali podlega zwolnieniu od podatku VAT

Według Dyrektora KIS, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT znajduje zastosowanie w odniesieniu do dostawy budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich miało miejsce pierwsze zasiedlenie, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nie jest krótszy niż dwa lata. W tym konkretnym przypadku, pierwsze zasiedlenie nastąpiło już przy zbyciu pierwszego lokalu mieszkalnego w budynku. Zawarte umowy użyczenia równoznaczne są z oddaniem części budynku do użytkowania pierwszemu użytkownikowi. Zatem zbycie tych lokali po upływie dwóch lat podlegać będzie zwolnieniu od podatku VAT, niezależnie od tego czy nabywcami będą osoby biorące lokale w użyczenie, czy osoby trzecie.

"Mając na uwadze informacje zawarte w opisie sprawy w kontekście definicji pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, że zbycie (dostawa) lokali mieszkalnych nie będzie następowała w ramach pierwszego zasiedlenia, w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy, bowiem doszło do ich pierwszego zajęcia (używania) poprzez ich użyczenie osobom trzecim w celu ich zamieszkania i od tego momentu do chwili dostawy minie co najmniej 2 lata. Ponadto nie zostały poniesione nakłady na ulepszenie ww. lokali przekraczające 30% ich wartości początkowej, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. W związku z powyższym, dla dostawy lokali mieszkalnych zostały spełnione warunki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W konsekwencji, zbycie ww. lokali na rzecz osób trzecich lub na rzecz biorących w użyczenie, dla których ustanowiono odrębną ich własność, będzie korzystało ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wnioskodawczyni otrzymała informację od KIS, że zbycie lokali mieszkalnych po upływie dwóch lat od zawarcia umów użyczenia będzie podlegać zwolnieniu od podatku VAT. Niezależnie od tego czy nabywcami będą osoby biorące lokale w użyczenie, czy osoby trzecie.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.21.2023.1.ID