Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością niesie ze sobą pewne konsekwencje podatkowe. W świetle najnowszej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), przedsiębiorcy powinni być świadomi obowiązku jakim jest sporządzenie remanentu na moment zaprzestania tej formy działalności.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością

W okresie od 12 kwietnia 2005 r. do 30 listopada 2022 r., wnioskodawca prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem była produkcja konstrukcji metalowych. 30 listopada 2022 r. działalność ta została przekształcona w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z tym, wnioskodawca zwrócił się do KIS z pytaniem: "Czy za rok 2022, dochodem z działalności gospodarczej jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania, bez uwzględniania różnic remanentowych, o których mowa w art. 24 ust. 2 ustawy PIT?" Zdaniem wnioskodawcy, za rok 2022, dochodem z działalności gospodarczej jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania, bez uwzględniania różnic remanentowych, o których mowa w art. 24 ust. 2 ustawy PIT.

Stanowisko KIS

Dyrektor KIS wyjaśnił, że stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe. Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę z o.o. ma na celu zmianę formy prawnej prowadzonej działalności gospodarczej. W związku z tym, zmienia się sposób opodatkowania dochodów z działalności. Przed przekształceniem podatnik opodatkowany był na podstawie ustawy o PIT, natomiast po przekształceniu - na podstawie ustawy o CIT. Co więcej, z dniem przekształcenia zmienia się sposób prowadzenia ksiąg. Po przekształceniu prowadzone będą wyłącznie księgi rachunkowe. W związku z tym, podatnik ma obowiązek zamknięcia PKPiR i wyliczenia zaliczki na podatek za ostatni miesiąc prowadzenia jednoosobowej działalności osoby fizycznej. Zaliczka ta będzie wyliczona od dochodu ustalonego w oparciu o przychody i koszty wynikające z księgi oraz wyliczoną różnicę remanentową.

Tak więc w przedstawionym stanie faktycznym w przypadku gdy podatnik prowadził podatkową księgę przychodów i rozchodów, do rozliczenia dochodów z jednoosobowej działalności za 2022 r., stosownie do art. 24 ust. 2 ustawy PIT, niezbędne jest sporządzenie remanentu na moment zaprzestania tej formy działalności.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.36.2023.2.MJ