Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której podkreślił, że kluczowym aspektem przy ocenie opodatkowania pożyczki jest ustalenie, czy transakcja podlega regulacjom ustawy o VAT. Ta ocena jest decydująca dla obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych. Jeśli transakcja podlega regulacjom VAT, to pożyczkobiorca jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu otrzymanej pożyczki.

Pożyczka a PCC

Wnioskodawca - X spółka z o.o. (pożyczkobiorca) prowadzi działalność w zakresie sprzedaży i dystrybucji m.in. nawozów, środków ochrony roślin oraz skupu płodów rolnych. W grudniu 2021 roku pożyczkobiorca zawarł z pożyczkodawcą Y spółka z o.o. umowę pożyczki. Pożyczka została udzielona na cele związane z działalnością gospodarczą pożyczkobiorcy. Z tytułu udzielonej pożyczki pożyczkodawca otrzymał wynagrodzenie w postaci odsetek. Pożyczka była jednorazowa i nieodnawialna. Pożyczka wraz z należnymi odsetkami została spłacona na konto bankowe pożyczkodawcy w styczniu 2022 r. Pożyczkodawca i pożyczkobiorca są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT. Pożyczkobiorca z tytułu zawartej umowy pożyczki uiścił podatek od czynności cywilnoprawnych PCC oraz złożył stosowną deklarację w tym zakresie. Pożyczkobiorca planuje w przyszłości kolejne pożyczki u pożyczkodawcy. Wnioskodawca zwrócił się więc do organu podatkowego z pytaniem, czy będzie na nim ciążył obowiązek uiszczenia podatku PCC z tytułu zawartej z pożyczkodawcą umowy pożyczki z grudnia 2021 r., a także czy przy kolejnych pożyczkach będzie na nim ciążył obowiązek uiszczenia podatku PCC z tytułu umów pożyczek zawieranych z pożyczkodawcą w przyszłości.

Wyłączenie z opodatkowania PCC

Dyrektor KIS podkreślił, że w pierwszej kolejności ustalenia wymaga kwestia czy transakcja podlega regulacjom ustawy o VAT. Ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia jej podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tej czynności regulacjami w zakresie ustawy o podatku od towarów i usług skutkuje wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. KIS stwierdził, że w niniejszej sprawie zastosowanie znajdzie wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o którym mowa w art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym wnioskodawca, jako pożyczkobiorca nie był i nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu pożyczki.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.12.2023.1.DR