Wnioskodawczyni zwróciła się do KIS z prośbą o wyjaśnienie, czy dochody z jej udziału oraz z udziału jej małoletnich dzieci powinny być opodatkowane łącznie, zgodnie z ustawą o PIT. Według oceny KIS, dochodów małoletnich dzieci nie powinno się dołączać do osobistych dochodów rodzica.

Opodatkowanie łączne, a dochody małoletnich dzieci

Mąż wnioskodawczyni był wspólnikiem spółki jawnej. Po śmierci męża wnioskodawczyni otrzymała ⅓ udziału, syn ⅓ oraz małoletnia córka ⅓. Wnioskodawczyni kieruje sprawami spółki do czasu, gdy małoletnie dzieci osiągną pełnoletność. Wnioskodawczyni chce opodatkować dochody z prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki jawnej łącznie, z uwzględnieniem udziałów przysługujących jej oraz małoletnim dzieciom.

Wnioskodawczyni stwierdza, że dochody małoletnich dzieci z udziału w zyskach spółki jawnej, w której są wspólnikami, są rodzajem dochodu z działalności gospodarczej. Z tego powodu kobieta uważa, że dochody powinny być wliczane do jej ogólnych dochodów. Wnioskodawczyni twierdzi, że łączna suma dochodów oraz dochodów małoletnich dzieci z udziału w zyskach spółki powinna być opodatkowana według stałej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wnioskodawczyni zadała pytanie KIS czy dochody małoletnich dzieci powinna dołączać do swoich dochodów i opodatkować łącznie na zasadach określonych w ustawie o PIT.

KIS: dochody małoletnich wspólników są liczone osobno

Według KIS, ocena stanowiska przez wnioskodawczynię jest nieprawidłowe. KIS stwierdziła, że dochodów małoletnich dzieci nie powinno się dołączać do swoich dochodów i opodatkowywać łącznie na zasadach określonych w ustawie o PIT. Organ wskazał że dochody małoletnich dzieci z prowadzenia działalności gospodarczej poprzez spółkę nie powinny być doliczane do dochodów rodzica, ponieważ są one uważane za dochód z ich pracy.

Zostało to uzasadnione przepisami prawa, w tym art. 7 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który wyłącza doliczanie dochodów małoletnich dzieci z pracy do dochodów rodziców. KIS oceniła, żebrak definicji "pracy" w ustawie skłania do sięgnięcia do słownikowej definicji, zgodnie z którą praca obejmuje wszelkie działania człowieka mające na celu wytwarzanie dóbr lub usług. Nie ma podstawy do utożsamiania "dochodu z pracy" z pojęciem "dochodu ze stosunku pracy". Według stanowiska organu podatkowego pojęcie "pracy" w ustawie nie ogranicza się do pracy na etacie, ale obejmuje różnorodne aktywności, włącznie z działalnością gospodarczą.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.976.2022.2.AG