Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że zwrot pieniędzy z tytułu refundacji, jest traktowany jako przychód dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Decydującym momentem dla ustalenia przychodu jest dzień, w którym podatnik faktycznie otrzymał zwrot środków z refundacji.
Refundacja leków, a moment przychodu
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu aptek i jest czynnym podatnikiem VAT. Posiada umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ) na wydawanie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na receptę. Wnioskodawca przekazuje informację o lekach refundowanych, a kwoty refundacji są zwracane przedsiębiorcy przez NFZ na podstawie dwutygodniowych zestawień
Według oceny wnioskodawcy w ustalaniu momentu przychodu refundacji nie powinien mieć zastosowanie moment dokonania sprzedaży czyli wydania towaru lub wyrobu medycznego. Wnioskodawca zadał pytanie KIS, czy należy ujmować w przychodzie całą sprzedaż w momencie faktycznego wydania rzeczy, bez podziału na moment otrzymania częściowej refundacji.
KIS określił momentu przychodu refundacji leków w aptekach
Według KIS, stanowisko przyjęte przez wnioskodawcę jest nieprawidłowe. Przychód z tytułu zbycia towaru handlowego powstaje w momencie jego zbycia (wydania towaru), w przypadku otrzymania części ceny tego towaru przychód z tego tytułu powstaje więc dopiero w momencie otrzymania refundacji. W praktyce, przychodem apteki są więc faktycznie osiągnięte utargi dzienne ze sprzedaży leków, środków spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych po wyłączeniu wartości udzielonych bonifikat jak również odrębnie kwoty otrzymanej ich refundacji.
Na gruncie materialnego prawa podatkowego refundacja z powyższego tytułu jest przeznaczona dla otrzymującego przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji za moment uzyskania przychodu uznaje się dzień, w którym podatnik uzyskał refundację.