Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawca jest zwolniony z zapłaty podatku PIT od zgromadzonych na koncie środków pochodzących ze składek na utrzymanie części wspólnej drogi osiedlowej. Jednocześnie KIS stwierdziła, że zwolnienie wnioskodawcy przez współwłaścicieli drogi z comiesięcznych składek jest nieprawidłowe.

Składki na utrzymanie drogi, a zapłata PIT

Wnioskodawca to mieszkaniec osiedla składającego się z 27 domów. Dojazd do tych domów od głównej ulicy odbywa się przez wewnętrzną drogę osiedlową, która jest wspólną własnością wszystkich właścicieli nieruchomości. Utrzymanie tej drogi generuje koszty, które są pokrywane przez wszystkich właścicieli nieruchomości poprzez składki pieniężne. Wnioskodawca został wybrany przez współwłaścicieli do zbierania składek i dokonywania opłat związanych z utrzymaniem drogi. Składki są przekazywane na prywatny rachunek bankowy, który został założony tylko do tego celu. Nie ma na nim innych środków finansowych. W zamian za zbieranie składek, wnioskodawca został zwolniony z płacenia składki przez pozostałych współwłaścicieli drogi.

Według wnioskodawcy, odprowadzenie podatku dochodowego od zgormadzonych środków nie jest konieczne, ponieważ zgromadzone środki nie są własnością indywidualną. Ponadto, nie służą zaspokojeniu własnych potrzeb, a jedynie utrzymaniu części wspólnej drogi osiedlowej, czego potwierdzeniem jest historia transakcji na koncie. Wnioskodawca ocenia także, że odprowadzenie podatku dochodowego nie jest konieczne od niewydanych środków przeznaczonych na składkę w celu utrzymania drogi.

Wnioskodawca, aby potwierdzić swoje stanowisko zwrócił się z pytaniem do KIS czy w obu przypadkach jest zwolniony z zapłaty podatku dochodowego.

KIS: składki zwolnione z PIT, lecz zwolnienie z ich zapłaty opodatkowane

Według oceny KIS, stanowisko wnioskodawcy w zakresie pierwszego pytania jest prawidłowe. KIS stwierdziło. że osoba zbierająca składki nie powinna odprowadzać podatku dochodowego od otrzymanych składek. Środki zgromadzone na koncie bankowym nie są jej prywatną własnością, ale należą do wszystkich współwłaścicieli drogi osiedlowej i służą wyłącznie utrzymaniu części wspólnej drogi. Oznacza to, że środki nie mają na celu zaspokajania osobistych potrzeb wnioskodawcy, więc nie podlegają opodatkowaniu PIT.

W zakresie drugiego pytania KIS uznała, że zwolnienia wnioskodawcy przez współwłaścicieli drogi (mieszkańców osiedla) z comiesięcznych składek jest nieprawidłowe. Zwolnienie wnioskodawcy z opłat na utrzymanie drogi osiedlowej, w zamian za prowadzenie obsługi finansowej, jest traktowane jako przychód "z innych źródeł". To przychód wynikający z należności za świadczenie obsługi finansowej. Według oceny KIS, zwolnienie zastosowane przez pozostałych współwłaścicieli stanowi dla wnioskodawcy korzyść finansową.

Według stanowiska KIS, wnioskodawca powinien zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych od kwoty zwolnienia z opłat, która w danym roku podatkowym stanowi przychód. Przychód wnioskodawcy powinien być ujęty w zeznaniu podatkowym, razem z innymi dochodami i przychodami osiągniętymi w tym roku.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.114.2023.1.IR