Dyrektor KIS wydał interpretację w sprawie opodatkowania usług budowlanych związanych z budową zbiorników i rurociągów - zdaniem organu stawka 5,5% ryczałtu powinna być stosowana do tych usług, podobnie jak dla robót budowlanych. Dodatkowo, przychody osiągnięte z tych usług nie mają wpływu na wysokość stawki ryczałtu, o ile roczne przychody nie przekraczają 2 mln euro.

Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą od 10 lipca 2020 r., zajmuje się wykonywaniem robót budowlanych i spawaniem tworzyw sztucznych, świadczeniem usług spawalniczych związanych z budową zbiorników i rurociągów. Przy rejestracji działalności gospodarczej wybrała formę opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Działalność obejmuje roboty budowlane sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU w sekcji F dziale 43 oraz roboty związane z budową zbiorników i rurociągów, które polegają na pracach monterskich i spawalniczych sklasyfikowane w PKWiU w grupowaniu 42.21.

Wnioskodawca zadał pytanie: Czy do usług obejmujących roboty związane z budową zbiorników i rurociągów obejmujących prace monterskie i spawalnicze, skalsyfikowanych w grupowaniu PKWiU 42.21 i osiągniętych przychodów poprawnie zastosował Pan stawkę ryczałtu, tj. 5,5% tak samo jak dla robót budowlanych skalsyfikowanych w grupowaniu PKWiU w sekcji F, dziale 43 i czy wysokość osiągniętych przychodów z wykonywania usług może mieć wpływ na wysokość stawki ryczałtu?

Powinna zostać zastosowana stawka 5,5% ryczałtu

Według stanowiska Dyrektora KIS, do usług obejmujących roboty związane z budową zbiorników i rurociągów, w tym prace monterskie i spawalnicze, powinna zostać zastosowana stawka 5,5% ryczałtu.

Zgodnie z Polską klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), obiekty budowlane i roboty budowlane zostały sklasyfikowane w sekcji F, która obejmuje budynki, obiekty inżynierii lądowej i wodnej, roboty ogólnobudowlane i specjalistyczne w zakresie budownictwa i prac inżynierii lądowej i wodnej. Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują pojęcia "roboty budowlane", dlatego powołuje się na przepisy Prawa Budowlanego, które określają budowę, prace montażowe, remontowe, rozbiórkowe itp. dotyczące obiektów budowlanych. Według organu, wysokość osiągniętych przychodów z usług budowlanych nie ma wpływu na wysokość stawki ryczałtu, o ile roczne przychody nie przekraczają limitu 2 mln euro.

"Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej opisanych usług sklasyfikowanych do Sekcji F Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, są przychodami z robót budowlanych. Przychody te mogą być opodatkowane 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zatem uznać należy, że Pana stanowisko jest prawidłowe i może Pan zastosować 5,5% stawkę podatku do wykonywanych przez Pana usługsklasyfikowanych w PKWiU w klasie 42.21oraz w dziale 43. Natomiast w odpowiedzi na pytanie czy wysokość osiągniętych przychodów z wykonywania usług może mieć wpływ na wysokość stawki ryczałtu, stwierdzić należy, że w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie ma określonych progów osiąganych przychodów w zakresie stawki podatku dotyczących robót budowlanych. Jedynym ograniczeniem związanym z limitem przychodów dla Pana działalności opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest limit wskazany w art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy. W związku z powyższymwysokość osiągniętych przychodów z wykonywania robót budowlanych nie ma wpływu na wysokość stawki ryczałtu." - wskazał organ.

Podsumowanie

Z udzielonej interpretacji wynika, że osoba, prowadząca działalność gospodarczą i świadcząca usługi budowlane związane z budową zbiorników i rurociągów, powinna zastosować stawkę 5,5% ryczałtu, podobnie jak dla robót budowlanych sklasyfikowanych w sekcji F. Z kolei przychody osiągnięte z wykonywania tych usług nie mają wpływu na wysokość stawki ryczałtu, o ile roczne przychody nie przekraczają limitu 2 mln euro.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-1.4011.77.2023.1.AK