Podatnicy, którzy nabyli nieruchomość zabytkową i ponieśli koszty związane z jej konserwacją oraz remontem, mogą skorzystać z ulgi na zabytki przy rozliczaniu podatku dochodowego - potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Zabytek wpisany do rejestru zabytków

W dniu 2022 r. podatnik zakupił na licytacji komorniczej ½ udziału w nieruchomości gruntowej, zabudowanej budynkiem pałacowym, który jest zabytkiem wpisanym do rejestru zabytków. Następnie podatnik wystąpił do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie pozwolenia na prowadzenie prac przy zabytku oraz zaleceń konserwatorskich. Prace konserwatorskie i projektowe zostały przeprowadzone w okresie pomiędzy 2022 r., a 2022 r. Podatnik posiada wszystkie niezbędne dokumenty oraz faktury dokumentujące wydatki na prace konserwatorskie, projektowe oraz zakup materiałów budowlanych.

W związku z tym, podatnik skierował zapytanie do Dyrektora KIS: Czy zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 3 może Pan dokonać odliczenia takiej nieruchomości zabytkowej w PIT-36L za rok podatkowy 2022?

Można odliczyć wydatki

Według odpowiedzi udzielonej przez Dyrektora KIS, podatnik może dokonać odliczenia wydatków związanych z nieruchomością zabytkową w rocznym zeznaniu podatkowym za rok 2022, zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zabudowa nieruchomości, którą nabył podatnik, jest objęta ochroną wynikającą z ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

"Odliczenie od podstawy obliczenia podatku w ramach ulgi na zabytki w zeznaniu podatkowym za 2022 r. przysługuje do wysokości iloczynu kwoty 500 zł i liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej zabytku nieruchomego, nabytego w 2022 r., stosownie do art. 26hb ust. 1 pkt 3 w związku z ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3, ust. 5, ust. 7 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Odliczenie kwoty wydatków na zakup nie może przekroczyć kwoty 500 000 zł. Należy podkreślić, że zgodnie z art. 26hb ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - odliczenie wydatków wskazanych w art. 26hb ust. 1 pkt 3, przysługuje podatnikowi, jeżeli w momencie dokonywania odliczenia podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, o której mowa w tym przepisie. Stosownie do art. 26hb ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki kwalifikujące się do odliczenia w ramach ulgi na zabytki, o których mowa powyżej, można uwzględnić w rozliczeniu podatkowym w dowolnej proporcji (również tylko przez jednego małżonka), z uwagi na ich poniesienie w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik ma prawo do odliczenia wydatków związanych z nieruchomością zabytkową w zeznaniu podatkowym za rok 2022. Oznacza to, że podatnik może skorzystać z ulgi na zabytki i odliczyć przysługującą mu część wydatków.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-1.4011.68.2023.2.AM