Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że wnioskodawczyni, która działa jako pośrednik w przekazywaniu środków pieniężnych jest zwolniona z zapłaty podatku od spadków i darowizn, pod warunkiem, że nie posiada fundacji ani innej organizacji, a zebrane środki są w całości przeznaczone na cel związany z pomocą potrzebującym.

Darowizny dla uchodźców, a kwestia opodatkowania

Wnioskodawczyni działała jako pośrednik w przekazywaniu środków pieniężnych (darowizn) na rzecz uchodźców wojennych. Zbiera fundusze od różnych osób, które przeznaczała na pomoc potrzebującym. Całość zebranych pieniędzy oraz jej osobiste oszczędności przekazuje na wsparcie podopiecznych. Wnioskodawczyni dla lepszej organizacji założyła osobne konto, z którego fundusze były przeznaczane na zakupy dla uchodźców. Łączna suma zebranych środków nie przekroczyła 14.500 zł.

W ocenie wnioskodawczyni, dokonane przekazywanie środków pieniężnych nie jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni zwróciła się z pytaniem do KIS czy przekazana kwota może zostać zwolniona z opłaty podatku.

KIS: Darowizny na rzecz uchodźców bez podatku

Według oceny KIS, wnioskodawczyni nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. KIS wyjaśniła, że osoba fizyczna podlega opodatkowaniu, gdy nabywa własność rzeczy lub praw majątkowych na terytorium Polski jako darowiznę. Organ wyjaśnił, że definicja darowizny pochodzi z kodeksu cywilnego, który określa ją jako bezpłatne świadczenie na rzecz obdarowanego.

KIS stwierdziła, że wnioskodawczyni nie nabyła środków pieniężnych na własność. Środki przekazane na konto wnioskodawczyni nie były przysporzeniem majątkowym. Według KIS, nie ma mowy o "nabyciu" w sensie przepisów dotyczących podatku od spadków i darowizn, co skutkuje brakiem obowiązku opodatkowania.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.34.2023.2.JKU