Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że opieka nad dzieckiem, nawet w charakterze rodziny zastępczej, nie uprawnia automatycznie do ulgi podatkowej.

Opieka nad dzieckiem a prawo do ulgi podatkowej

Rodzice małoletniego dziecka przebywają w areszcie śledczym, matka jest pozbawiona praw rodzicielskich. Opiekunowie u których od listopada 2021 r. przebywa dziecko złożyli wniosek o ustanowienie ich rodziną zastępczą małoletniej dziewczynki.

W styczniu 2022 r. Sąd Rejonowy wydał postanowienie o zabezpieczeniu tymczasowym na okres pobytu w rodzinie, natomiast po niemalże roku, 21 grudnia 2022 r., Sąd wydał postanowienie o ustanowieniu rodziny zastępczej. Postanowienie Sądu z 21 grudnia 2022 r. uprawomocniło się 10 stycznia 2023 r. Podatniczka wraz z mężem przez cały okres zapewniała dziecku utrzymanie, ponosiła koszty na kształcenie, opiekę medyczną oraz wszelkie potrzeby. Wnioskodawczyni zwróciła się do KIS z pytaniem o możliwość skorzystania z odliczenia ulgi na dziecko za 2022 r.

Stanowisko KIS

Zdaniem KIS, sam fakt sprawowania faktycznej opieki nad dzieckiem, nawet jeśli dziecko było na pełnym utrzymaniu, nie uprawnia do korzystania z ulgi podatkowej. Jednym z warunków określonych przez ustawodawcę stanowiącym podstawę do skorzystania z odliczenia od podatku dochodowego w przypadku wychowywania małoletniego dziecka jest sprawowanie opieki poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Podkreślić należy, że status opiekuna prawnego pełniącego funkcję rodziny zastępczej nabywa się dopiero poprzez prawomocne orzeczenie o przyznaniu funkcji rodziny zastępczej na stałe. W związku z tym, uzyskanie w danym roku podatkowym jedynie nieprawomocnego orzeczenia o przyznaniu opieki tymczasowej nad dzieckiem, nie pozwala na uznanie danej osoby za opiekuna prawnego pełniącego funkcję rodziny zastępczej, a więc przysposobienia pełnego dziecka.

Zatem, mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny KIS stwierdziła, że podatniczce nie przysługuje prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej na dziecko w zeznaniu podatkowym za 2022 r., bowiem w tym okresie nie posiadała prawomocnego orzeczenia sądu o ustanowieniu podatniczki i jej męża rodziną zastępczą dla małoletniej. Powyższe orzeczenie uprawomocniło się dopiero z dniem 10 stycznia 2023 r. i to od tej daty podatniczce będzie przysługiwało prawo do odliczenia ulgi prorodzinnej na dziecko przy spełnieniu wszystkich pozostałych warunków określonych w art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 5 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.202.2023.2.ACZ