Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), aby skorzystać ze zwolnienia podatkowego od zapłaty podatku od spadków i darowizn np. otrzymania darowizny od matki należy spełnić wszystkie przesłanki zawarte w przepisach ustawy.

Dokonanie darowizny, a zapłata podatku

Podatnik otrzymał od swojej matki darowiznę w wysokości pewnej kwoty pieniężnej. Matka, będąc osobą starszą, nie mogła samodzielnie dokonać wpłaty na konto podatnika, dlatego posłużyła się pomocą żony podatnika, która jest pełnomocnikiem jego konta bankowego. Obie kobiety udały się do banku celem dokonania wpłaty. Pracownik banku doradził, aby żona podatnika dokonała wpłaty zamiast matki, aby uniknąć dodatkowej prowizji. W wyniku tej transakcji zostało wydane potwierdzenie wpłaty, które wskazuje, że jest to darowizna od matki dla syna. W siedzibie banku przy dokonaniu tej czynności obecna była matka wnioskodawcy oraz jego żona. Matka nie obsługuje konta internetowego, nie umie zrobić przelewu.

Według oceny wnioskodawcy, oświadczenie pracownikowi banku o darowiźnie, a także obecność matki w banku w momencie potwierdzenia faktu w dokumencie "potwierdzenie wpłaty", powinny być wystarczające do spełnienia warunków umożliwiających skorzystanie ze zwolnienia podatkowego. Wnioskodawca w celu potwierdzenia swojego stanowiska, zwrócił się z pytaniem do KIS czy jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia z zapłaty podatku od spadków i darowizn

KIS: niewystarczające udokumentowanie darowizny skutkuje brakiem zwolnienia podatkowego

Według KIS, stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe. KIS stwierdziła, że skorzystanie ze zwolnienia z zapłaty podatku od spadków i darowizn wymaga udokumentowania przekazania środków pieniężnych na konto bankowe obdarowanego, co nie zostało spełnione w opisanej sytuacji. KIS uznała, że pomimo potwierdzenia wpłaty, informacji o darowiźnie, nie jest to wystarczający dowód z uwagi na fakt, że środki pieniężne zostały przekazane wnioskodawcy "do ręki" w formie gotówki.

W ocenie KIS, obecność matki w banku przy dokonywaniu wpłaty nie jest wystarczającym dowodem na to, że to ona dokonywała wpłaty. KIS podkreśliła, że preferencje podatkowe, takie jak zwolnienie z opodatkowania, wymagają spełnienia wszystkich ustawowych przesłanek. W rezultacie, otrzymana darowizna środków pieniężnych nie będzie korzystała ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 7 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.92.2023.4.JKU