Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że emerytura wypłacana obywatelowi czeskiemu mieszkającemu w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce, niezależnie od jej wysokości.

Emerytura z Czech a opodatkowanie

W grudniu 2022 roku obywatel czeski, mieszkający w Polsce od 2019 roku, otrzymał emeryturę z wyrównaniem za okres od czerwca 2021 roku do listopada 2022 roku. Bank w Polsce pobrał z niej podatek, co zaskoczyło beneficjenta. Jego zdaniem, mając najniższą emeryturę w Czechach, nie powinna być ona opodatkowana w Polsce. Zainteresowany wniósł do polskiego banku reklamację. W odpowiedzi bank wskazał na konieczność poboru podatku według polskich przepisów.

Wnioskodawca zaniepokojony decyzją banku, postanowił wystąpić do organu podatkowego z pytaniem, czy emerytura otrzymywana z Czech podlega opodatkowaniu w Polsce, a także czy bank miał prawo pobrać podatek od jego emerytury i czy będzie to robić w przyszłości.

Emerytura z Czech jest opodatkowana w Polsce

Dyrektor KIS wyjaśnił, że emerytura z Czech, wypłacana osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce, podlega opodatkowaniu w Polsce. Z tego względu bank, jako płatnik, jest zobowiązany do pobierania podatku od emerytury. Fakt, że jest to najniższa emerytura w Czechach, nie zwalnia jej od opodatkowania w Polsce. Świadczenia emerytalne z zagranicy podlegają opodatkowaniu w Polsce według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwzględnieniem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Z uwagi na powyższe, bank jest i będzie, stosownie do art. 35 ust. 1 i 2 w zw. z art. 32 ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zobowiązany do poboru podatku od wypłacanej emerytury z Czech.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.317.2023.2.JM