Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że wnioskodawca będzie mógł sprzedawać wcześniej kupione buty z zastosowaniem specjalnej procedury opodatkowania marży, gdyż są to towary używane, kupione od osób fizycznych niebędących podatnikami VAT, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT.

Kupno i sprzedaż używanego, ekskluzywnego obuwia sportowego

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą, zajmując się kupnem i sprzedażą używanego, ekskluzywnego obuwia sportowego. Towar nabywany jest głównie od osób fizycznych na podstawie umów kupna-sprzedaży, które potwierdzają, że obuwie jest używane, posiada ślady użytkowania lub wady fabryczne, ale nadaje się do dalszego użytku w aktualnym stanie. Czasami podatnik dokonuje zakupów u firm zwolnionych z podatku VAT lub stosujących procedurę VAT marży. Produkty oferowane przez podatnika są limitowane i luksusowe, dostępne jedynie w wybranych sklepach po tak zwanych "dropach".

Podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, a obecnie nie jest podatnikiem VAT ze względu na obroty. Planuje jednak zwiększyć sprzedaż, co spowoduje przekroczenie progu obrotów 200 tys. zł i rejestrację jako czynny podatnik VAT. W związku z tym, zostało zadane pytanie: Czy po zarejestrowaniu się jako czynny podatnik podatku VAT, może Pan sprzedawać towary według specjalnej procedury VAT marża - przedmioty używane, korzystając z art. 120 ust. 1 ustawy o VAT?

Stanowisko KIS/MF:

Według interpretacji Dyrektora KIS, podatnik będzie mógł sprzedawać wcześniej nabyte buty z zastosowaniem specjalnej procedury opodatkowania marży, zgodnie z art. 120 ust. 1 ustawy o VAT. Interpretacja opiera się na tym, że buty są towarami używanymi, nabytymi od osób fizycznych niebędących podatnikami VAT, o których mowa w art. 15 ustawy o VAT. Podatnik nabył buty w celu dalszej odsprzedaży i nie odliczył podatku od towarów i usług od ich zakupu.

W ustawie o VAT towary używane są definiowane jako ruchome dobra materialne nadające się do dalszego użytku w ich aktualnym stanie. Procedura VAT marży dotyczy dostawy towarów używanych, gdy podatnik nabył je od osoby fizycznej niebędącej podatnikiem VAT lub podatnikiem podatku od wartości dodanej.

"Analiza treści wniosku oraz przywołanych przepisów prawa podatkowego prowadzi do stwierdzenia, że w odniesieniu do sprzedaży używanego, ekskluzywnego obuwia sportowego, spełnione zostaną przesłanki pozwalające na zastosowanie procedury opodatkowania marży. Używane, ekskluzywne obuwie spełniać będzie definicję towarów używanych w myśl art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy i zostanie nabyte od podmiotu, o którym mowa w art. 120 ust. 10 pkt 4 ustawy, a tym samym od nabycia obuwia nie będzie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT. Ponadto - jak Pan wskazał - przy zakupie danego towaru zakłada Pan jego zbycie w przeciągu najbliższych 12 miesięcy. Poza tym ww. ekskluzywne obuwie sportowe w chwili sprzedaży będzie nadawało się do dalszego użytku, co łącznie skutkuje spełnieniem przesłanek do zastosowania opodatkowania w procedurze marży." - wskazał organ.

Podsumowanie

Dla pytającego oznacza to, że po zarejestrowaniu się jako czynny podatnik VAT będzie mógł sprzedawać wcześniej nabyte buty używając specjalnej procedury VAT marży. Biorąc pod uwagę charakterystykę zakupionych towarów, ich źródło i cel nabywania oraz brak odliczenia podatku od towarów i usług, jest to zgodne z przepisami ustawy o VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 20 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.280.2023.2.JŚ