Dyrektor KIS potwierdził, że Park Narodowy nie będzie miał prawa do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupu towarów i usług, związanych z remontem wnętrza zabytkowego budynku - dworku, ponoszonych w ramach projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2014-2020.

Remont wnętrza zabytkowego budynku

Park Narodowy, który funkcjonuje jako forma ochrony przyrody zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody, prowadzi działalność statutową, w tym działania ochronne, udostępnianie obszaru parku i działania związane z edukacją przyrodniczą. Ponadto, park narodowy może prowadzić działalność gospodarczą na zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

W ramach realizacji swoich zadań statutowych, Park planuje przeprowadzenie remontu wnętrza zabytkowego budynku – dworku. Remont ma na celu zachowanie walorów kulturowo-historycznych budynku oraz umożliwienie kontynuacji funkcji turystyczno-edukacyjnej, jaką pełni ten zabytek. Towary i usługi nabywane w związku z realizacją projektu, będą wykorzystywane do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

W związku z planowanym remontem, Park Narodowy zadał pytanie, czy będzie miał możliwość odliczenia podatku od towarów i usług od czynności związanych z remontem, ponoszonych w ramach projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa.

Nie ma podstaw do odliczenia podatku VAT

Zdaniem Parku Narodowego, nie ma podstaw do odliczenia podatku VAT od czynności związanych z remontem zabytkowego budynku. Argumentuje to tym, że realizacja remontu nie wpłynie na zwiększenie przychodu parku narodowego, a działania statutowe prowadzone w budynku nie są związane z osiąganiem przychodu.

Dyrektor KIS przychylił się do tego stanowiska. "Zatem, w związku z tym, że towary i usługi nabywane w związku z realizacją ww. projektu nie będą wykorzystywane przez Państwa do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, nie będzie Państwu przysługiwało - na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy - prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki związane z realizacją przedmiotowego projektu. Podsumowując, Park nie będzie miał prawa doodliczenia podatku od towarów i usług od zakupu towarów i usług związanych z remontem wnętrza zabytkowego budynku - dworku (...), ponoszonych w ramach projektu dofinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa (…) na lata 2014-2020. Tym samym Państwa stanowisko, zgodnie z którym nie ma podstaw do skorzystania z prawa odliczenia podatku VAT, jest prawidłowe." - wskazał organ.

Podsumowanie

Zgodnie z udzieloną odpowiedzią, Park Narodowy nie ma możliwości odliczenia podatku od towarów i usług od czynności związanych z remontem zabytkowego budynku. Działania statutowe, w tym remont, nie generują przychodu, a odliczenie podatku VAT przysługuje jedynie w przypadku czynności związanych z osiąganiem przychodu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 15 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.143.2023.2.EK