Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli zbywanie mienia przez Fundację będzie miało charakter ciągły i będzie dokonane dla celów zarobkowych, to w powyższym zakresie Fundacja powinna być uznana za podatnika VAT. Z kolei opodatkowanie przez Fundację podatkiem VAT zbycia określonego mienia będzie uzależnione od tego, czy takie zbycie będzie dokonane w ramach czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT, o których mowa w art. 5 ust. 1 Ustawy o VAT.

Plan utworzenia fundacji rodzinnej

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, podlegającą opodatkowaniu w Polsce. Posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, która prowadzi działalność produkcji granulatu i przetwórstwa odpadów.

Wnioskodawca planuje utworzenie fundacji rodzinnej w celu zachowania i zarządzania majątkiem dla przyszłych pokoleń. Fundacja będzie miała możliwość nabywania i zbywania mienia, w tym udziałów w spółce. Wnioskodawca zadał pytanie, czy fundacja rodzinna będzie uznana za podatnika VAT w zakresie wykonywanej działalności gospodarczej, w tym zbywania mienia.

Opodatkowanie zależy od spełnienia warunków

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Z kolei art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT definiuje działalność gospodarczą jako wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne, rolników oraz osoby wykonujące wolne zawody. Dyrektor KIS wskazał, że jeśli zbywanie mienia przez Fundację będzie miało charakter ciągły i dla celów zarobkowych, to Fundacja będzie uznana za podatnika VAT. Opodatkowanie zbycia mienia przez Fundację zależy jednak od spełnienia warunków opodatkowania określonych w art. 5 ust. 1 Ustawy o VAT.

"Wskazać należy, że przepisy ustawy o VAT oraz dyrektywy w zakresie uznania podmiotu za podatnika prowadzącego działalność gospodarczą stanowią o realizacji zasady powszechności opodatkowania VAT, wynikającej zarówno z przedmiotowego opodatkowania tym podatkiem, który obejmuje wszelkie dostawy towarów i świadczenie usług za wynagrodzeniem, jak i zakresu podmiotowego z uwagi na szeroko zakreślony krąg podmiotów uznawanych za podatników VAT. Definicja działalności gospodarczej zawarta w art. 15 ust. 2 ustawy ma charakter autonomiczny, oparty na przepisach dyrektywy i winna być rozpatrywana niezależnie od innych przepisów krajowych, gdyż mogłoby to spowodować naruszenia funkcjonalności systemu VAT. Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że dla uznania danego podmiotu za podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy nie ma znaczenia rezultat prowadzonej działalności a sam fakt jej wykonywania. Oznacza to, że aby uznać działalność podmiotu za działalność gospodarczą nie jest konieczne, aby przyniosła ona jakiekolwiek efekty, wystarczy aby było to takie wykorzystywanie składników majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.Z założenia fundacja rodzinnajest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów, dodatkowo przepisy ustawy o fundacji rodzinnej precyzują zakres prowadzenia przez nią działalności gospodarczej wymieniając szereg czynności jakie fundacja rodzinna może wykonywać w ramach swojej działalności." - wyjaśnił organ.

Podsumowanie

Wnioskodawca otrzymał informację, że jeśli Fundacja będzie prowadzić działalność zbywania mienia w sposób ciągły i dla celów zarobkowych, to zostanie uznana za podatnika VAT. Jednak opodatkowanie zbycia mienia przez Fundację będzie zależne od spełnienia warunków opodatkowania określonych w art. 5 ust. 1 Ustawy o VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.205.2023.3.DS