Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że podatnik spełniający warunki art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. osiągnięcie wieku 65 lat i nieotrzymanie emerytury przed pierwszą jej wypłatą, może skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w zeznaniu podatkowym za 2022 r.

Warunki skorzystania z ulgi dla pracujących seniorów

Wnioskodawca był zatrudniony na podstawie umowy o pracę i podlegał obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym. Po osiągnięciu 65 lat złożył wniosek o emeryturę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast z pracodawcą rozwiązał umowę o pracę. Zanim otrzymał pierwszą emeryturę, kontynuował pracę u tego samego pracodawcy i otrzymał wynagrodzenie. Nie złożył jednak u pracodawcy oświadczenia o spełnieniu warunków do korzystania ze zwolnienia z podatku dla seniorów, w związku z tym została naliczona i odprowadzona do urzędu skarbowego zaliczka na podatek dochodowy od wynagrodzenia oraz odprawy emerytalnej. Senior był przekonany, że ma prawo skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów, ponieważ spełniał wszystkie warunki: otrzymał wynagrodzenie po ukończeniu 65 lat, nie otrzymał jeszcze emerytury w momencie wypłaty wynagrodzenia oraz suma jego wynagrodzeń nie przekroczyła 85.528 zł brutto.

Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w zeznaniu rocznym za 2022 r. może uwzględnić ulgę dla pracujących seniorów na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o PIT, jeżeli łączna kwota wynagrodzenia za wrzesień 2022 r. odprawy emerytalnej i wynagrodzenia za październik 2022 r. nie przekroczyła kwoty 85.528 zł brutto i nie otrzymał jeszcze emerytury w momencie wypłaty wynagrodzenia.

Wnioskodawca może skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów

Według KIS podatnik ma prawo skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ podatkowy powołał się na spełnienie przez wnioskodawcę wszystkich warunków do zastosowania ulgi, tj. otrzymanie wynagrodzenia po ukończeniu 65 lat i w okresie, gdy podatnik podlegał ubezpieczeniom społecznym, nieotrzymanie emerytury przed otrzymaniem pierwszej emerytury oraz nieprzekroczenie łącznej kwoty wynagrodzeń po osiągnięciu 65 roku życia. Z uwagi na powyższe wnioskodawca może w zeznaniu podatkowym za 2022 r. uwzględnić ulgę dla pracujących seniorów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.131.2023.2.KG