Dyrektor KIS potwierdził, że Uczelni nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego, wykazanego na fakturach dokumentujących zakup towarów i usług, nabywanych i wykorzystywanych do realizacji projektu finansowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Uczelnia publiczna planuje realizację projektu

Wnioskodawcą jest uczelnia publiczna, która planuje realizację projektu finansowanego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Projekt zakłada zaprojektowanie narzędzi pułapkowych oraz przeprowadzenie badań nad ich skutecznością i odpornością na morskie ssaki chronione. Badania te mają być nieodpłatnie udostępnione lub upowszechniane w formie publikacji naukowych, doniesień konferencyjnych, raportów, instrukcji, a uzyskana wiedza będzie przekazywana także w trakcie seminariów oraz szkoleń skierowanych do szerokiego grona zainteresowanych.

Wnioskodawca zadał pytanie, czy przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wykazanego w fakturach dokumentujących zakup towarów i usług nabywanych i wykorzystywanych do realizacji przedmiotowego projektu.

Uczelnia nie ma prawa do obniżenia podatku VAT

Według odpowiedzi udzielonej przez Dyrektora KIS, uczelnia nie ma prawa do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego wskazanego w fakturach zakupu towarów i usług. Został przytoczony przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który stanowi, że prawo do obniżenia podatku VAT należnego przysługuje tylko w zakresie, w jakim zakupione towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

"Z okoliczności sprawy wynika, że zakupione towary i usługi związane z realizacją projektu nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych bowiem wyniki badań nie będą sprzedawane, a jedynie zostaną udostępnione lub upowszechnione nieodpłatnie, w formie publikacji naukowych, doniesień konferencyjnych, raportów, instrukcji, a uzyskana wiedza będzie przekazywana także w trakcie seminariów oraz spotkań dedykowanych do szerokiego grona zainteresowanych. W konsekwencji nie będzie spełniona podstawowa pozytywna przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, o której mowa w art. 86 ust. 1 ustawy." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że uczelnia nie może obniżyć kwoty podatku VAT należnego o naliczony podatek VAT przy zakupie towarów i usług do realizacji projektu. Przepisy podatkowe przewidują możliwość odliczenia podatku VAT jedynie w przypadku, gdy towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.210.2023.1.WH