Dyrektor KIS potwierdził, że wypłacona odprawa emerytalna oraz wynagrodzenie i ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach ulgi dla pracującego seniora na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odprawa emerytalna oraz wynagrodzenie i ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Osoba, która ukończyła 60 lat, złożyła wniosek o emeryturę do ZUS. Pracodawca rozwiązał umowę o pracę i wypłacił wynagrodzenie za okres zatrudnienia, odprawę emerytalną oraz ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Zgodnie z przepisami, podatek został pobrany przez pracodawcę. Osoba nie osiągnęła wymaganego limitu przychodów w danym roku podatkowym, nie otrzymała również żadnych świadczeń emerytalnych/rentowych, mimo nabycia uprawnienia do nich. Pierwsza emerytura została wypłacona przez ZUS na rachunek bankowy. Przed osiągnięciem wieku emerytalnego, osoba miała uprawnienia do świadczenia emerytalnego/rentowego, ale nigdy ich nie pobierała.

W tym stanie sprawy Wnioskodawczyni zadała pytanie: Czy w Pani przypadku wypłacona zgodnie z Kodeksem pracy i regulaminem wewnątrzzakładowym odprawa emerytalna oraz wynagrodzenie i ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach ulgi dla pracującego seniora na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Stanowisko KIS/MF

Dyrektor KIS wyjaśnił, że w przypadku wypłaty odprawy emerytalnej, wynagrodzenia oraz ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie to dotyczy pracującego seniora, tj. osoby, która osiągnęła wiek emerytalny, była ubezpieczona społecznie i nie otrzymywała emerytury na moment otrzymania tych należności.

Organ powołał się na artykuł 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który określa warunki zwolnienia podatkowego dla pracującego seniora, a także na przepisy Kodeksu pracy i regulaminu wewnątrzzakładowego, które regulują wypłatę odprawy emerytalnej, wynagrodzenia i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

"Jednocześnie z przepisu art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że zwolnione z podatku są przychody otrzymane przez podatnika, który mimo nabycia uprawnienia (prawa) do emerytury, tej emerytury nie otrzymuje. Tym samym, warunek "nieotrzymywania emerytury" jako warunek do zastosowania ww. zwolnienia podatkowego powinien być spełniony na moment otrzymania przychodu, tj. na moment wypłaty należności ze stosunku pracy. Jak wynika natomiast z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód powstaje w momencie otrzymania środków pieniężnych lub postawienia ich do dyspozycji podatnika. Zatem,wynagrodzenie, ekwiwalent za urlop i odprawa emerytalnakorzystają ze zwolnienia z opodatkowania, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w granicach limitu wskazanego w art. 21 ust. 44, tj. 85.528 zł - ponieważ otrzymała je Pani przed wypłatą pierwszej emerytury (tj. przed (…)).Zatem może Pani w zeznaniu podatkowym za 2022 r. wykazać nadpłatę pobranego podatku." - wskazał organ.

Podsumowanie

Z udzielonej interpretacji wynika, że osoba, która osiągnęła wiek emerytalny, była ubezpieczona i nie otrzymywała emerytury na moment otrzymania odprawy emerytalnej, wynagrodzenia i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, może skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych jako pracujący senior. Oznacza to, że osoba w tej sytuacji nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku od tych przychodów.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 22 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDSB2-2.4011.139.2023.2.EA