Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że dochody uzyskane za pracę na statku, nie stanowią obowiązku złożenia zeznania podatkowego.
Dochód z pracy na statku, a PIT
Wnioskodawczynią jest kobieta, która rozpoczęła pracę jako instruktor sportowy na statku wycieczkowym w listopadzie 2021 r. zatrudniona przez armatora z siedzibą w USA. Kontrakty były odnawiane co około 2 miesiące. W 2022 r. wnioskodawczyni spędziła w Polsce około 70 dni. Kobieta nie uzyskała dodatkowych dochodów w Polsce ani za granicą. Do czerwca 2022 r. miała mniej niż 26 lat i podlegała zwolnieniu od dochodów. Wnioskodawczyni miała miejsce zameldowania i przebywania w Polsce pomiędzy kontraktami. Przebywała na dwóch różnych statkach, eksploatowanych międzynarodowo, z siedzibą podmiotu w Stanach Zjednoczonych. Pracowała jako członek załogi podczas rejsów objazdowych między Stanami Zjednoczonymi, Bahamami i Antylami Holenderskimi.
Wnioskodawczyni skierowała do KIS dwa pytania: czy jest zobowiązana do złożenia zeznania podatkowego w Polsce oraz czy dochód uzyskany z tytułu pracy na pokładzie statku należącego do armatora z siedzibą w USA podlega opodatkowaniu czy jest zwolniony z opodatkowania. Wnioskodawczyni uważa, że nie jest zobowiązana do składania zeznania podatkowego, a dochody uzyskane za pracę na statku są zwolnione od podatku w Polsce.
KIS: zwolnienie podatkowe dla pracy na statku
Według KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawczynię jest prawidłowe. KIS uznała, że wnioskodawczyni nie jest zobowiązana do składania zeznania podatkowego za 2022 r. za dochody uzyskane w pracy na statku. Organ podatkowy stwierdził, że na podstawie umowy między rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki z 1974 r. o uniknięciu podwójnego opodatkowania, dochody uzyskane za pracę na statku są zwolnione od opodatkowania w Polsce.
Według KIS, zgodnie z art. 16 ust. 3 umowy, wynagrodzenie otrzymywane z tytułu pracy na statku eksploatowanym w transporcie międzynarodowym przez osobę będącą członkiem regularnej załogi statku jest zwolnione od opodatkowania przez drugie państwo umawiające się, jeżeli taka osoba posiada miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z umawiających się państw.
Ponadto, zgodnie z art. 27 ust. 8 ustawy o PIT, zastosowanie zasady unikania podwójnego opodatkowania ma miejsce, jeśli podatnik osiągał dochody zwolnione od podatku oraz osiągał inne dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce na ogólnych zasadach. W przypadku braku innych opodatkowanych dochodów, wnioskodawczyni nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego w Polsce.