Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że realizacja usług wiertniczych w zagranicznej lokalizacji będzie wiązała się z utworzeniem zagranicznego zakładu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT).

Kwestie podatkowe i powstanie zagranicznego zakładu

Polska spółka kapitałowa, specjalizująca się w inżynierii otworów wiertniczych i świadczeniu usług w zakresie serwisów otworowych podpisała umowę na wykonanie usług wiertniczych w zagranicznej lokalizacji. Zgodnie z umową, spółka miała dostarczyć urządzenie wiertnicze, sprzęt, personel i materiały potrzebne do realizacji prac. Prace wiertnicze trwały od września 2022 do stycznia 2023 roku, a spółka planuje kontynuować podobne prace w tej samej lub pobliskiej lokalizacji. Spółka złożyła wniosek do KIS o interpretację w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) dotyczącą usług związanych z realizacją prac wiertniczych w kontekście powstania zagranicznego zakładu.

Stanowisko KIS

Zgodnie z art. 4a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), zagraniczny zakład to stała placówka, przez którą podmiot wykonuje działalność na terytorium innego państwa. Definicja ta jest kluczowa w kontekście określenia obowiązku opodatkowania w danym kraju oraz unikania podwójnego opodatkowania. Zagraniczny zakład może przybrać różne formy, takie jak oddział, przedstawicielstwo, biuro czy fabryka.

W interpretacji ustawy o CIT oraz umów międzynarodowych, jak np. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO), pojęcie "zakład" obejmuje zarówno miejsce zarządu, filię, biuro, jak i zakład fabryczny czy kopalnię.

Jak wynika z wniosku złożonego do KIS w zagranicznej lokalizacji w związku ze świadczeniem usług spółki na stałe przebywał Menadżer Projektu koordynujący wykonanie kontraktów na tym terenie, który dysponuje pełnomocnictwem do podpisywania umów pozostających w związku z realizowanym kontraktem na usługi wiertnicze. W dalszej kolejności wskazano, że wnioskodawca na potrzeby realizacji usług wiertniczych związanych z wykonaniem otworów dysponował sprzętem własnym lub wynajmowanym, personelem obsługującym ten sprzęt. Usługi te będą ściśle związane z nieruchomością położoną na terytorium miejsca wydobycia, eksploatacji złóż i na moment składania wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej spółka zakładała, że czynności związane z prowadzeniem usług wiertniczych z uwzględnieniem czynności przygotowawczych do rozpoczęcia prowadzenia prac, jak i postojów, które wiążą się z pozostawaniem sprzętu i części personelu, przekroczą okres wskazany w art. 5 ust. 3 UPO (same prace odwiertowe nie uwzględniające prac przygotowawczych, postojów i ewentualnej demobilizacji po zakończeniu prac zajmują natomiast zwykle między 60 a 90 dni w zakresie jednego odwiertu). Na tle przedstawionych we wniosku okoliczności faktycznych, mając na uwadze brzmienie art. 4a pkt 11 ustawy o CIT oraz art. 5 UPO, powstanie zagraniczny zakład.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.266.2023.3.ANK