Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że gminie nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji budowy miasteczka rowerowego. Tym samym, z tego tytułu gmina nie ma prawa do zwrotu różnicy podatku, na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.
Realizacja inwestycji gminnej a możliwość odzyskania VAT
Gmina złożyła w marcu 2023 r. do Lokalnej Grupy Działania wniosek o przyznanie pomocy na operację w ramach poddziałania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Dofinansowanie zostało przez Lokalną Grupę Działania przyznane z częściowym współfinansowaniem operacji z EFRROW. Realizacja operacji polegać będzie na wykonaniu kolejnego elementu projektu zagospodarowania terenu dla inwestycji budowy miasteczka rowerowego. Gmina, po zakończeniu zadania, zapłaci wykonawcy robót, faktury VAT za roboty budowlane. Wybudowane miasteczko rowerowe pozostanie własnością gminy i będzie ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców nieodpłatnie. Inwestycja nie jest realizowana w celu odsprzedaży lub osiągania przychodów, jest realizacją celów publicznych. Gmina zapewnia, że towary i usługi nabyte w związku z realizacją przedmiotowej operacji nie będą służyły do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Gmina zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy realizując ww. inwestycję, ma możliwość odzyskania podatku VAT.
Brak prawa do odzyskania VAT w związku z realizacją inwestycji
Dyrektor KIS stwierdził, że gmina nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków ponoszonych z tytułu realizacji inwestycji budowy miasteczka rowerowego. Z uwagi na powyższe, nie będzie uprawniona do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.
Organ podatkowy wskazał, że podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT, jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny. Budowa obiektów/miejsc rekreacyjnych i turystycznych odbywa się w ramach władztwa publicznego. Gmina, wykonując te inwestycje działa, jako organ administracji publicznej i może skorzystać ze środków prawnych o charakterze władczym. Gmina nie może być uznana za podatnika, gdyż realizuje ona w tym zakresie zadania własne służące zaspokajaniu zbiorowych potrzeb wspólnoty samorządowej. Dodatkowo wybudowane miasteczko rowerowe, pozostanie własnością gminy i będzie ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców nieodpłatnie. Przedmiotowa operacja, nie jest realizowana w celu odsprzedaży lub osiągania przychodów, a jest realizacją celów publicznych gminy.