Przychody z tytułu usług manualnego testowania aplikacji (testowanie oprogramowania), osiągane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej, są opodatkowane stawką ryczałtu 8,5%, jako właściwej dla przychodów z działalności usługowej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - potwierdził Dyrektor KIS.

Usługi manualnego testowania aplikacji

Osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą od 3 lipca 2013 r. związaną z usługami manualnego testowania aplikacji. Działalność ta podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Od 2022 r. podatnik rozlicza się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W dniu 6 grudnia 2022 r. otrzymał informację od Urzędu Statystycznego potwierdzającą, że jego usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0 - usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego.

Podatnik zwrócił się do Dyrektora KIS z pytaniem: Czy przychód osiągany od 2022 r. i obecnie w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu wskazanych w opisie sprawy usług manualnego testowania aplikacji (testowanie oprogramowania), które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0 - usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5% zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Stanowisko KIS/MF

Według interpretacji, przychody podatnika z działalności gospodarczej, związanej z usługami manualnego testowania aplikacji, podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Stawka ryczałtu wynosi 8,5% i jest właściwa dla przychodów z działalności usługowej, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

"Mając na uwadze opis sprawy i powyższe przepisy prawne wskazać należy, żeprzychód osiągany od 2022 r. i obecnie w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu usług manualnego testowania aplikacji (testowanie oprogramowania), które mieszczą się w grupowaniu PKWiU 62.02.30.0 - usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego, podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy zastosowaniu stawki 8,5%, określonej w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług jest prawidłowe, dopóki spełnione są ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie. Gdyby bowiem wykonywane przez Pana usługi sklasyfikowane wg PKWiU pod symbolem 62.02.30.0 - usługi pomocy technicznej w zakresie technologii informatycznych i sprzętu komputerowego były usługami związanymi z doradztwem w zakresie oprogramowania, wówczas uzyskiwane ze świadczenia tych usług przychody podlegałyby opodatkowaniu 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji organu, że przychody z działalności gospodarczej, związanej z usługami manualnego testowania aplikacji, podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik może zastosować stawkę ryczałtu wynoszącą 8,5%.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.173.2023.2.RK