Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) istnieje możliwość do korzystania z preferencyjnej stawki podatku VAT wynoszącej 0% w przypadku, gdy wywóz produktów za granicę następuje po upływie sześciu miesięcy od otrzymania zaliczki. Organ wskazał, że choć standardowo wywóz towarów powinien nastąpić w okresie sześciu miesięcy od otrzymania zaliczki, to w przypadku opóźnień spowodowanych nietypowymi okolicznościami dotyczącymi realizacji dostawy stawka 0% VAT nadal może być stosowana.

Stosowanie stawki 0% w ustawie o VAT

Wnioskodawcą jest spółka, która zawarła umowę z przedsiębiorstwem państwowym na dostawę 16 tys. produktów. Producentem produktów jest podmiot trzeci, niezależny od wnioskodawcy i przedsiębiorstwa państwowego. Dostawa produktów będzie odbywać się w transzach w okresie pomiędzy marcem, a grudniem 2023 roku. Płatność za produkty będzie realizowana w formie 50% zaliczki i 50% dopłaty po dostawie każdej transzy. Producent poinformował wnioskodawcę o niemożliwości zrealizowania dostaw w zakładanych terminach z powodu niezależnych okoliczności i braku surowców. W związku z tym dostawa produktów również najprawdopodobniej nie będzie mogła być zrealizowana w zakładanych terminach.

Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy należy stosować do otrzymanej zaliczki stawkę podatku 0% w odniesieniu do dostaw, w przypadku których wywóz produktów nastąpi po upływie 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym spółka otrzymała zaliczkę. W ocenie spółki, zachodzi możliwość stosowania do całości otrzymanej zaliczki stawki podatku 0%.

KIS: prawo do stawki 0% VAT przy opóźnionym wywozie towarów

KIS stwierdziła, że wnioskodawca ma prawo stosować do otrzymanej zaliczki stawkę podatku 0% w odniesieniu do dostaw, w przypadku których wywóz produktów nastąpi po upływie 6 miesięcy od końca miesiąca, w którym otrzymał zaliczkę.Organ podkreślił, że w przypadku eksportu towarów z zastosowaniem 0% stawki VAT, istnieje zasada, że wywóz towaru powinien nastąpić w ciągu 6 miesięcy od otrzymania zaliczki. Niemniej, jeśli wywóz opóźni się, stawka 0% może nadal być stosowana, pod warunkiem, że opóźnienie jest wynikiem nietypowych okoliczności związanych z realizacją dostawy, a nie samym towarem.

W ocenie KIS opóźnienia w dostawach spowodowane brakiem surowców u producenta wpływają na terminy dostaw. Opóźnienie ma wpływ również na dostawę wnioskodawcy dla przedsiębiorstwa państwowego. Organ podatkowy uznał, że wnioskodawca może nadal korzystać ze stawki 0% VAT dla otrzymanych zaliczek.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 18 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.320.2023.1.GK