Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że istnieje możliwość sprzedaży usług mycia poprzez sprzedaż żetonów i kart przedpłaconych, pod warunkiem wyłączenia automatycznych terminali na stanowiskach i zapewnienia centralnego systemu płatności bezgotówkowej.

Sprzedaż usług mycia, a VAT

Wnioskodawczyni jest podatniczką, która prowadzi myjnie samoobsługowe. Kobieta otrzymała zgodę na odroczenie terminu fiskalizacji sprzedaży w myjniach, jednak ze względu na problemy z firmą dostarczającą terminali płatniczych, obawia się, że nie będzie w stanie spełnić obowiązku. Zarówno firma dostarczająca oprogramowanie do obsługi płatności, jak i polskie e-płatności, dostawca usług na samoobsługowych terminalach płatniczych, mają trudności w dostarczeniu gotowego systemu. W związku z tym, brak ustalonego terminu instalacji zmusza wnioskodawczynię do poszukiwania alternatywnych dostawców oprogramowania fiskalnego na rynku. Niemniej jednak, taka zmiana może wiązać się z wyższymi kosztami, wynikającymi z konieczności wprowadzenia całego nowego systemu obsługi płatności, w tym terminali płatniczych, oferowanych przez nowych dostawców.

Firma wnioskodawczyni oferuje zakup żetonów i kart przedpłaconych na myjnie. Proces odbywa się poprzez zakup u pracownika myjni oraz w salonie sprzedaży. Karty przedpłacone umożliwiają klientom skorzystanie z myjni samoobsługowej bezpośrednio. Transakcje zostają natychmiast zarejestrowane na kasach fiskalnych w odpowiednich lokalizacjach, gdzie klient otrzymuje paragon lub fakturę VAT za zakup usługi mycia pojazdu.

Podatnik spytał, czy w przypadku braku możliwości fiskalizacji na terminalach samoobsługowych, może wyłączyć te terminale i sprzedawać usługi mycia poprzez sprzedaż żetonów i kart przedpłaconych na kasie rejestrującej stacjonarnej. W ocenie wnioskodawczyni istnieje możliwość sprzedawania usług mycia poprzez stacjonarną kasę fiskalną.

KIS: możliwość sprzedaży usług mycia poprzez kasy rejestrujące

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest prawidłowe. KIS uznała, że istnieje możliwość sprzedawania usług mycia przez sprzedaż żetonów i kart przedpłaconych, jeśli zostaną wyłączone automaty terminali na stanowiskach, a będzie dostępny centralny system płatności bezgotówkowej. Organ podatkowy zaznaczył, że od 1 lutego 2023 r. usługi mycia i czyszczenia samochodów, w tym w myjniach samoobsługowych, nie podlegają zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania na kasach rejestrujących, jeśli płatności przyjmowane są w formie gotówki, bilonu lub innej formy bezgotówkowej. W takich przypadkach, każde urządzenie przyjmujące płatności gotówkowe powinno być wyposażone w kasę rejestrującą.

KIS podkreśliła, że jeżeli z powodów technicznych nie jest możliwe fiskalizowanie urządzeń samoobsługowych możliwe jest kontynuowanie sprzedaży usług poprzez sprzedawanie żetonów i kart przedpłaconych na kasie rejestrującej. Organ zaznaczył jednak, że jeśli klient będzie mógł płacić gotówką (bilonem) za skorzystanie z myjni, to każde urządzenie musi mieć własną kasę rejestrującą.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.265.2023.2.LK