Dyrektor KIS potwierdził zwolnienie od akcyzy ekogroszku (kod CN 2701) zużywanego do celów opałowych przez podmiot leczniczy.

Ekogroczek do ogrzania podmiotu leczniczego

Wnioskodawczyni już otrzymała interpretację indywidualną dotyczącą zwolnienia z podatku od wyrobów węglowych przy ogrzewaniu podmiotu leczniczego w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy z dn. 15.04.2021 r. o działalności leczniczej. W obecnym zapytaniu Wnioskodawczyni podała, że obecnie podmiot korzysta z pieca klasy V-tej, w którym spala ekogroszek o kodzie CN 2701. Zakup opału jest dokonywany na terytorium Polski, a Wnioskodawczyni jest nabywcą finalnym i wykorzystuje ekogroszek wyłącznie do celów opałowych.

W związku z tym, zostało zadane pytanie: Czy Wnioskodawczyni ma prawo do zwolnienia z akcyzy przy zakupie ekogroszku?

Prawo do zwolnienia z akcyzy przysługuje

Według stanowiska Dyrektora KIS, Wnioskodawczyni ma prawo do zwolnienia z akcyzy przy zakupie ekogroszku do ogrzewania placówki medycznej.

"Co do zasady, podmiotem korzystającym ze zwolnienia od akcyzy (zobowiązanym do wypełnienia warunków uprawniających do tego zwolnienia) jest pośredniczący podmiot węglowy, który dokonuje sprzedaży wyrobów węglowych finalnemu nabywcy węglowemu, do celów zwolnionych. Przy czym, wykładnia art. 31a w zw. z art. 9a ust. 1 ustawy prowadzi do wniosku, że warunkiem zastosowania zwolnienia wyrobów węglowych przeznaczonych do celów opałowych, jest ich docelowe zużycie przez finalnego nabywcę węglowego do celów zwolnionych. W przedmiotowej sprawie, Wnioskodawczyni dokonuje na terytorium kraju zakupu ekogroszku, oznaczonego kodem CN 2701, który wykorzystuje wyłącznie do celów opałowych. Wnioskodawczyni ma status finalnego nabywcy węglowego. Nabywane wyroby węglowe służą ogrzewaniu podmiotu leczniczego, o którym mowa w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej. W świetle powyższego, mając na uwadze opis stanu faktycznego przedstawiony we wniosku, należy stwierdzić, że zużycie przez Wnioskodawczynię nabywanych na terytorium kraju wyrobów węglowych (ekogroszku) do celów opałowych, służących ogrzewaniu podmiotu leczniczego - uprawnia do nabycia wyrobów węglowych z zastosowaniem zwolnienia od akcyzy na podstawie art. 31a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym. Tym samym, Pani stanowisko w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia należało uznać za prawidłowe." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynikająca z interpretacji konkluzja o prawie do zwolnienia z akcyzy ma zastosowanie dla Wnioskodawczyni, umożliwiając jej zakup ekogroszku bez konieczności płacenia podatku. Jest to korzystne dla placówki medycznej, która może kontynuować ogrzewanie przychodni bez dodatkowych obciążeń finansowych.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.110.2022.1.JS