Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) samochód będący przedmiotem nabycia, który został przewieziony z Niemiec do Polski, podlega opodatkowaniu VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu.

Nabycie samochodu, a VAT

Wnioskodawca prowadzi sprzedaż samochodów, ale nie jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Samochód, który zamierza nabyć to używane auto, które zostało zarejestrowane w 2022 roku i ma przebieg 800 km. Samochód nie będzie wykorzystywany w celach związanych z działalnością gospodarczą. Samochód jest pojazdem lądowym o mocy przekraczającej 7,2 kW. Data pierwszej rejestracji auta nie jest datą pierwszej rejestracji w Polsce. Wniosek o zakup dotyczy samochodu zakupionego od obywatela Niemiec. Wnioskodawca oglądał materiał o samochodzie drogą elektroniczną. Warunki nabycia samochodu nie są jeszcze dokładnie ustalone, a decyzję o zakupie wnioskodawca ma podjąć po oględzinach w Polsce. Mężczyzna planuje dokonać decyzji na miejscu, po oględzinach, gdy samochód będzie już na terytorium Polski.

Wnioskodawca zadał pytanie do KIS czy kupując jakikolwiek samochód o przebiegu poniżej 6 tys. km jest zobowiązany do zapłaty podatku VAT. Wnioskodawca twierdzi, że nie jest objęty obowiązkiem podatkowym od zakupu samochodu.

KIS: opodatkowanie VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu

Według KIS, przedstawione stanowisko przez wnioskodawcę jest nieprawidłowe. Organ podatkowy potwierdził, że transakcja będzie podlegać opodatkowaniu VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu. KIS podkreśliła, że w kontekście przepisów prawa europejskiego, w szczególności traktatu o regulacji dotyczącego definicji "środka transportu" zawartych w rozporządzeniu rady UE , wykazano, że istotnym elementem determinującym, czy dany pojazd czy urządzenie stanowi "środek transportu", jest jego zdolność do przewozu osób lub rzeczy z miejsca na miejsce.

Organ podkreślił, że samochód, który jest przedmiotem nabycia, spełnia warunki określone dla "nowego środka transportu". Samochód przetransportowany z Niemiec do Polski stanowi zgodnie z artykułem 9 ust. 3 w związku z artykułem 9 ust. 1 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru, a konkretnie nowego środka transportu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 21 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.370.2023.3.AM