Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), podatnik świadczący usługi prawne i korzystający z usług innych prawników może być opodatkowany stawką ryczałtu ewidencjonowanego w wysokości 15%. Jednakże, warunkiem jest nie spełnianie definicji osobistego wykonywania wolnego zawodu poprzez zatrudnienie pracownika na umowę o pracę.

Opodatkowanie działalności prawniczej stawką 15% ryczałtu

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą związaną z działalnością prawniczą. Podatnik wyjaśnia, że zgodnie z Ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, świadczenie usług prawnych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego (PKWiU dział 69), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów, opodatkowane jest stawką ryczałtu 15%. Wobec powyższego podatnik uważa, że świadcząc usługi sklasyfikowane w dziale 69 PKWiU, a także korzystając z usług prawniczych innych prawników, co wyklucza go z definicji osobistego wykonywania wolnego zawodu - opodatkowanie działalności stawką ryczałtu 15% jest prawidłowe. Podatnik złożył wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej do KIS aby potwierdzć swoje stanowisko.

Stanowisko KIS

KIS potwierdza, że według art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. l) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, usługi prawne, rachunkowo-księgowe i doradztwo podatkowe są opodatkowane stawką ryczałtu 15%. Z uwagi na to, że podatnik wykonuje działalność gospodarczą zatrudniając pracownika na umowę o pracę oraz korzysta z usług innych prawników, nie można go zakwalifikować do definicji osobistego wykonywania wolnego zawodu. Zgodnie z tym stanowiskiem, opodatkowanie działalności gospodarczej prowadzonej przez podatnika stawką ryczałtu 15% jest prawidłowe.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 grudnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.875.2022.3.ID