Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni, która nabyła mieszkanie TBS w ramach spadku po kuzynce, nie jest najemcą lokalu, tylko osobą upoważnioną do zamieszkiwania w mieszkaniu TBS - wobec tego spełnia warunek z art. 16 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn imoże skorzystać z ulgi mieszkaniowej.

Nabycie mieszkania na podstawie testamentu

W oparciu o postanowienie Sądu Rejonowego Wnioskodawczyni nabyła spadek na podstawie testamentu po zmarłej, która była jej kuzynką. Spadek obejmuje mieszkanie, będące odrębną własnością.

Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, Wnioskodawczyni została zaliczona do III grupy podatkowej na podstawie umowy sprawowania opieki spisanej ze zmarłą. Aktualnie Wnioskodawczyni zamieszkuje mieszkanie TBS na podstawie umowy najmu, gdzie jest wpisana jako osoba uprawniona do zamieszkania.

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy może Pani skorzystać z ulgi mieszkaniowej na podstawie art. 16 pkt 1 ppkt 3 (winno być: art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn)?

Spełnione warunki do skorzystania z ulgi mieszkaniowej

Według interpretacji udzielonej przez Dyrektora KIS, Wnioskodawczyni spełnia warunki do skorzystania z ulgi mieszkaniowej na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni zamierza zamieszkiwać nabyte w drodze spadku mieszkanie, będąc zameldowaną na pobyt stały przez okres co najmniej 5 lat.

"Celem norm zawartych w treści ww. art. 16 jest nieobciążanie osób najbliższych darczyńcy oraz bliskich i najbliższych spadkodawcy znacznymi, pod względem finansowym, skutkami podatkowymi z tytułu przyrostu majątkowego w postaci nieruchomości bądź lokalu, gdy nie dysponują na własność budynkiem lub lokalem mieszkalnym i zamierzają zamieszkiwać w nabytym lokalu lub budynku przez 5 lat. Należy zauważyć, że spełnienie warunków do skorzystania z ulgi wynikającej z art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn należy oceniać na chwilę nabycia, czyli dzień śmierci spadkodawcy (a nie moment powstania obowiązku podatkowego). Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane przepisy prawa stwierdzić należy, że - skoro nie jest Pani najemcą lokalu tylko osobą upoważnioną do zamieszkiwania w mieszkaniu TBS - to spełnia Pani warunek z art. 16 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym, jeśli istotnie (jak Pani stwierdza w opisie stanu faktycznego) spełnia Pani pozostałe warunki określone w art. 16 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn to związku z nabyciem własności lokalu mieszkalnego tytułem spadku po kuzynce przysługuje Pani prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej jako osobie zaliczonej do III grupy podatkowej." - wskazał organ.

Podsumowanie

Z udzielonej interpretacji wynika, że Wnioskodawczyni może skorzystać z ulgi mieszkaniowej na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Została zaliczona do III grupy podatkowej, a warunki związane z zamieszkaniem w nabytym mieszkaniu spełnia poprzez zameldowanie na pobyt stały przez okres co najmniej 5 lat. Oznacza to, że będzie mogła skorzystać z preferencyjnego opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 kwietnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.14.2023.3.JKU