Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że jeżeli wynajem lokalu mieszkalnego nie odbywa i nie będzie odbywać się w warunkach prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, to podatniczce przysługuje prawo do kwalifikowania osiąganych przychodów z tego tytułu, do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT, określanego jako tzw. najem prywatny.
Wynajem krótkoterminowy, jako najem prywatny
Wnioskodawczyni prowadzi wynajem krótkoterminowy lokalu mieszkalnego za pośrednictwem portali internetowych, które pośredniczą w wynajmie i rozliczeniu płatności. Lokal jest wynajmowany tylko wtedy, gdy jest dostępny, co oznacza, że wynajem nie jest prowadzony w sposób ciągły. Dodatkowo lokal jest częściowo zamieszkiwany przez podatniczkę lub jej rodzinę, a przychody uzyskiwane z najmu są różne dla poszczególnych miesięcy. Przychody z wynajmu są rozliczane, jako przychody z działalności gospodarczej, a forma opodatkowania to zryczałtowany podatek dochodowy. Podatniczka jest zdania, że powinna mieć prawo do najmu prywatnego, gdyż charakter wynajmu nie jest ciągły. Lokal wykorzystywany jest w prywatnym zakresie, a także udostępnia lokal rodzinie w sposób bezpłatny.
W celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy przedmiotowy wynajem może być prowadzony, jako najem prywatny.
Wynajem krótkoterminowy mieszkania może być prowadzony, jako najem prywatny
KIS uznała stanowisko wnioskodawczyni za prawidłowe. Dyrektor KIS stwierdził, że wynajem lokalu mieszkalnego nie odbywa i nie będzie odbywać się w warunkach prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, z uwagi na to wnioskodawczyni przysługuje prawo do kwalifikowania osiąganych przychodów z tego tytułu, do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, określanego jako tzw. najem prywatny. Organ podatkowy powołał się na fakt, że charakter wynajmu nie jest ciągły, a lokal jest wykorzystywany prywatnie oraz udostępniany rodzinie w sposób bezpłatny. Z uwagi na powyższe, podatniczka ma prawo prowadzić wynajem krótkoterminowy, jako najem prywatny, a nie jako działalność gospodarczą.