Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny jako niezmieszanych substancji chemicznych nie będzie stanowiła sprzedaży płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 35 u. p. a., czyli w konsekwencji nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny jako niezmieszanych substancji chemicznych

Wnioskodawca prowadzi działalność handlową sprzedaży e-papierosów i posiada sklepy stacjonarne, w których oferuje wyroby akcyzowe, głównie płyny do papierosów elektronicznych. W asortymencie sklepów znajdują się również akcesoria do palenia, takie jak grzałki.

Wnioskodawca planuje sprzedawać glikol propylenowy oraz glicerynę jako niezmieszane substancje chemiczne, w różnych pojemnościach opakowań. W niektórych przypadkach, klienci mogą zakupić zarówno płyn do papierosów elektronicznych, jak i glikol propylenowy oraz glicerynę w ramach jednej transakcji.

W tym stanie sprawy Wnioskodawca skierował do Dyrektora KIS pytanie: Czy sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny w warunkach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego będzie stanowiła sprzedaż płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 35 u. p. a., czyli w konsekwencji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

Stanowisko KIS/MF

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny w opisanych warunkach nie będzie stanowiła sprzedaży płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 35 u. p. a. i nie podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Dyrektor KIS potwierdził, że sam glikol propylenowy lub gliceryna nie są uznawane za płyn do papierosów elektronicznych.

"Zaznaczenia wymaga, że wprowadzona w powyższej nowelizacji ustawy zmiana, definiuje płyn do papierosów elektronicznych jako roztwór, czyli w powszechnym rozumieniu tego pojęcia, jednorodną mieszaninę dwóch lub więcej związków chemicznych. Tymczasem ani gliceryna, ani glikol (jako pojedyncze, osobne substancje) takimi mieszaninami nie są. Zatem nie spełniają one przesłanki wynikającej z przedmiotowej definicji. (…) Poszczególne komponenty, które nie stanowią roztworu lub ich skład i właściwości fizykochemiczne nie wskazują na użycie w papierosach elektronicznych w celu efektywnej konsumpcji, jak np. sama gliceryna czy sam glikol, nie podlegają opodatkowaniu akcyzą. W konsekwencji, mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że sprzedaż przez Spółkę glikolu propylenowego oraz gliceryny osobno (niebędących roztworami lecz pojedynczymi substancjami chemicznymi, jak wynika to z opisu sprawy) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wnioskodawca otrzymał potwierdzenie, że sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny w opisanych warunkach nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym jako płyn do papierosów elektronicznych. Wynika to z faktu, że glikol propylenowy i gliceryna są uznawane za substancje chemiczne, a nie roztwory.

Informacja ta ma zastosowanie dla pytającego, który może prowadzić sprzedaż glikolu propylenowego i gliceryny bez konieczności opodatkowania ich podatkiem akcyzowym.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.167.2023.1.MW