Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że w sytuacji darowizny środków uzyskanych z odpłatnego zbycia oraz następnie nabycia na podstawie darowizny udziału w nieruchomości nie ma zastosowania zwolnienie przedmiotowe.

Darowizna a zwolnienie z podatku ze zbycia nieruchomości

Obywatel Wielkiej Brytanii jest w związku małżeńskim z Polką. Para ta osiedliła się w Polsce. W 2021 roku wspólnie zakupili nieruchomość mieszkalną, a następnie sprzedali ją. W marcu 2023 roku nabyli kolejną nieruchomość, tym razem był to budynek mieszkalny. Zmieniające się przepisy dotyczące cudzoziemców spowodowały, że wnioskodawca nie mógł być wpisany jako współwłaściciel nieruchomości nabytej w 2023 roku. W związku z tym, aby udokumentować legalne środki finansowe na zakup budynku mieszkalnego, zdecydował się przekazać żonie darowiznę, korzystając z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży wcześniejszej nieruchomości. Umowa darowizny została potwierdzona aktem notarialnym, a w akcie tym zawarto zapis o przeznaczeniu darowizny na zakup nowego budynku mieszkalnego. Następnie żona wnioskodawcy nabyła budynek i przekazała mężowi w formie darowizny 1/2 nowo zakupionego budynku tak, że aktualnie też jest on współwłaścicielem budynku.

Wnioskodawca zwrócił się do KIS z pytaniem czy umowa darowizny może stanowić dowód wydatku na cele mieszkaniowe i zwolnić go z opodatkowania dochodu zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko KIS

W odpowiedzi na pytanie zadane przez wnioskodawcę, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że umowa darowizny potwierdzona aktem notarialnym, z której wynika, że podarował środki finansowe ze sprzedaży lokalu mieszkalnego na zakup budynku mieszkalnego, nie może stanowić dowodu poniesienia wydatku na cele mieszkaniowe, zwalniającego od podatku dochodowego dochód na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

KIS wyjaśnia, że w analizowanym przypadku, pomimo przekazania środków finansowych żonie w formie darowizny na zakup budynku mieszkalnego, przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie pozwala na uznawanie tych darowanych środków za wydatki na własne cele mieszkaniowe podatnika. Przepis ten wymaga, aby wydatki były faktycznie poniesione przez podatnika na określone cele mieszkaniowe w określonym czasie.

W omawianym przypadku, wydatki związane z darowizną nie spełniają tych kryteriów, ponieważ środki zostały przekazane w formie darowizny żonie, a nie zostały bezpośrednio wydane przez podatnika na nabycie nieruchomości.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.364.2023.1.ENB