Organ podatkowy wydał interpretację dotyczącą możliwości skorzystania z ulgi dla pracującego seniora po osiągnięciu wieku emerytalnego. Analizowany jest przypadek wnioskodawczyni, która kontynuowała pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego i otrzymała pierwszą emeryturę. Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśnia, że ulga podatkowa przysługuje podatnikowi, który nie otrzymuje emerytury.

Świadczenie emerytalne a ulga dla pracującego seniora

Wiek emerytalny (60 lat dla kobiet) został osiągnięty przez wnioskodawczynię w dniu 22 marca 2019 r. Pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, wnioskodawczyni kontynuowała pracę bez korzystania z ulgi dla pracującego seniora. W dniu 21 grudnia 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wydał decyzję o przyznaniu emerytury od dnia 1 grudnia 2021 r. Pierwsze świadczenie emerytalne zostało otrzymane przez wnioskodawczynię 3 stycznia 2022 r., natomiast wynagrodzenie za grudzień 2021 r. (w tym wynagrodzenie za pracę, odprawę emerytalną, nagrodę jubileuszową i ekwiwalent za niewykorzystany urlop) zostało wypłacone na konto wnioskodawczyni 7 stycznia 2022 r., cztery dni później.

Wnioskodawczyni uważa, że zarówno wynagrodzenie za pracę, jak i odprawa emerytalna, nagroda jubileuszowa i ekwiwalent za niewykorzystany urlop są przychodami ze stosunku pracy, na które należy zastosować ulgę dla pracującego seniora, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni twierdzi, że nie ma znaczenia, kiedy dokładnie następuje wypłata tych świadczeń, a istotne jest, że wnioskodawczyni nabyła prawo do tych świadczeń jeszcze będąc pracownikiem, a nie emerytem.

W świetle powyższego, wnioskodawczyni uważa, że wypłata wynagrodzenia za pracę i innych pochodnych cztery dni po wypłacie pierwszego świadczenia emerytalnego z ZUS, nie powinna stanowić przeszkody do skorzystania z ulgi dla pracującego seniora za rok 2022.

Stanowisko KIS

KIS, nie zgodził się ze stwierdzeniem zawartym w stanowisku podatniczki, że: "Nie ma przy tym znaczenia, kiedy faktycznie następuje wypłata tych świadczeń. Istotne jest to, iż prawo do tych świadczeń jako pracownik nabyłam jeszcze nie będąc emerytem". KIS, wyjaśnił, że z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie wynika bowiem, że wskazana w tym przepisie ulga podatkowa przysługuje podatnikowi, który nie otrzymuje emerytury.

We wniosku o wydanie interpretacji podatkowej wnioskodawczyni otrzymała wypłatę wynagrodzenia za pracę, odprawy emerytalnej, nagrody jubileuszowej, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop 7 stycznia 2022 r., a więc po wypłacie emerytury 3 stycznia 2022 r. Organ zauważył, że art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosuje się do przychodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r., dlatego z punktu widzenia możliwości zastosowania przedmiotowej ulgi w opisywanym przypadku istotna jest data uzyskania przychodu z tytułu wynagrodzenia za grudzień 2021 r. (wynagrodzenia za pracę, odprawy emerytalnej, nagrody jubileuszowej, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop) 7 stycznia 2022 r., nie zaś data nabycia prawa do tych świadczeń jako pracownika.

KIS stwierdził, że: "Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz wskazane wyżej uregulowania prawne stwierdzić należy, że przychód uzyskany przez Panią 7 stycznia 2022 r. z tytułu wynagrodzenia za grudzień 2021 r. (wynagrodzenia za pracę, odprawy emerytalnej, nagrody jubileuszowej, ekwiwalentu za niewykorzystany urlop) nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wypłata ww. świadczeń nastąpiła bowiem po wypłacie pierwszej emerytury, którą otrzymała Pani na konto 3 stycznia 2022 r. W Pani przypadku warunek "nieotrzymywania emerytury" jako warunek do zastosowania ww. zwolnienia podatkowego nie został spełniony."

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.298.2023.1.AKR