Dyrektor KIS potwierdził brak opodatkowania podatkiem akcyzowym glikolu propylenowego oraz gliceryny, które będą sprzedawane samodzielnie, jako niezmieszane substancje chemiczne zarówno w planowanej sprzedaży detalicznej jak również w prowadzonej już przez Wnioskodawcę sprzedaży hurtowej.

Działalność handlowa w branży e-papierosów

Wnioskodawca prowadzi działalność handlową w branży e-papierosów, posiadając sklepy stacjonarne oraz sprzedaż online. W ramach swojej działalności oferuje płyny do papierosów elektronicznych, akcesoria do palenia oraz zamierza rozpocząć sprzedaż detaliczną glikolu propylenowego oraz gliceryny. W przypadku sprzedaży detalicznej istnieje możliwość, że te substancje chemiczne będą znajdować się na jednym paragonie fiskalnym razem z innymi produktami. Wnioskodawca prowadzi również sprzedaż hurtową glikolu propylenowego i gliceryny zarówno dla podmiotów z branży e-papierosów, jak i dla podmiotów spoza tej branży.

W tym stanie faktycznym zostały zadane pytania:

1. Czy sprzedaż detaliczna glikolu propylenowego oraz gliceryny w warunkach wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego będzie traktowana jako sprzedaż płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 35 u.p a., czyli w konsekwencji będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

2. Czy hurtowa sprzedaż glikolu propylenowego oraz gliceryny w warunkach wskazanych w opisie stanu faktycznego stanowi sprzedaż płynu do papierosów elektronicznych w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 35 u.p.a., czyli w konsekwencji podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym?

Brak akcyzy w sprzedaży glikolu i gliceryny

Dyrektor KIS w swojej interpretacji stwierdził, że sprzedaż detaliczna glikolu propylenowego oraz gliceryny nie będzie traktowana jako sprzedaż płynu do papierosów elektronicznych i nie podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem akcyzowym. Organ powołał się na definicję płynu do papierosów elektronicznych, zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 35 ustawy o podatku akcyzowym, która odnosi się do roztworów. Glikol propylenowy i gliceryna są substancjami chemicznymi, a nie roztworami, dlatego nie należy ich traktować jako płynu do papierosów elektronicznych podlegającego opodatkowaniu akcyzą.

"Poszczególne komponenty, które nie stanowią roztworu lub ich skład i właściwości fizykochemiczne nie wskazują na użycie w papierosach elektronicznych w celu efektywnej konsumpcji, jak np. sama gliceryna czy sam glikol, nie podlegają opodatkowaniu akcyzą. W konsekwencji, mając na uwadze opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, należy stwierdzić, że sprzedaż przez Państwa glikolu propylenowego oraz gliceryny osobno (niebędących roztworami lecz pojedynczymi substancjami chemicznymi, jak wynika to wprost z opisu sprawy)zarówno w planowanej sprzedaży detalicznej jak również w prowadzonej już przez Państwa sprzedaży hurtowej,nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem akcyzowym." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że sprzedaż detaliczna i hurtowa glikolu propylenowego oraz gliceryny nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym jako płyn do papierosów elektronicznych. Wnioskodawca będzie mógł prowadzić sprzedaż tych substancji chemicznych bez konieczności naliczania podatku akcyzowego.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 4 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.182.2023.2.JSU