Dyrektor KIS potwierdził, że odpłatne zbycie w 2023 r. przez Wnioskodawcę spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie będzie stanowiło źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, ponieważ odpłatne zbycie nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie przez jego rodziców. W związku z tym dokonana sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego
Podatnik jest właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, które nabył w drodze umowy o dział spadku po jego zmarłych rodzicach. Rodzice nabyli lokal mieszkalny w 1978 r. w ramach małżeńskiej wspólności majątkowej. Lokal ten nie jest objęty księgą wieczystą, ponieważ nieuregulowana jest własność gruntu na rzecz spółdzielni mieszkaniowej. Podatnik zamierza sprzedać to spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i zapytał, czy będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od tej transakcji.
Pytanie brzmiało: Czy w związku z tym, że majątek nabyty przez Pana w wyniku działu spadku nie przewyższył Pana udziału w masie spadkowej objętej współwłasnością i działem spadku, pięcioletni okres, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.f.) może Pan liczyć w myśl art. 10 ust. 5 tejże ustawy od końca roku 2013 (tj. roku nabycia własności przez Pana mamę spadkodawcę), a nie od końca roku 2023 (tj. roku działu spadku), co spowoduje, że nie będzie na Panu ciążył obowiązek zapłaty podatku dochodowego, w tym także w planowanej sytuacji, gdy dochodu ze zbycia nie przeznaczy Pan na własne cele mieszkaniowe?
Upływ pięciu lat
Dyrektor KIS w odpowiedzi na zapytanie podatnika stwierdził, że pięcioletni okres, od którego należy liczyć odliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych, powinien być liczony od końca roku 1978, czyli roku nabycia własności przez Pana rodziców do wspólności majątkowej małżeńskiej.
W konsekwencji, odpłatne zbycie w 2023 r. przez Pana spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie będzie stanowiło źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jego nabycie przez Pana rodziców. W związku z tym dokonana przez Pana sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym. - wskazał organ.
Podsumowanie
Z udzielonej interpretacji wynika, że podatnik będzie zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych przy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Nie ma znaczenia, czy uzyskany dochód zostanie przeznaczony na cele mieszkaniowe czy nie. Wniosek dla podatnika jest taki, że w przypadku sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu nie będzie musiał płacić podatku dochodowego.