Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że park nie będzie miał prawa do odliczenia podatku VAT w związku z projektem dofinansowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prawo do odliczenia podatku VAT w działalności ochrony przyrody

Państwowa osoba prawna, która prowadzi działalność związaną z ochroną przyrody w formie parku, jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług (VAT). Park osiąga przychody zarówno opodatkowane podatkiem VAT, zwolnione, jak i niepodlegające ustawie o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca planuje realizację przedsięwzięcia polegającego na reintrodukcji gatunków zwierząt na terenie parku, które będzie dofinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W związku z tym, wnioskodawca zwrócił się do KIS w celu ustalenia, czy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku VAT od czynności związanych z realizacją tego przedsięwzięcia.

Stanowisko KIS

KIS stwierdziła, że wnioskodawca nie będzie mógł odliczyć podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakupy związane z realizacją przedsięwzięcia reintrodukcji gatunków zwierząt na terenie parku. KIS powołała się na przepisy ustawy o ochronie przyrody, które określają zadania parków, w tym prowadzenie działań ochronnych, udostępnianie obszaru parku oraz prowadzenie działań związanych z edukacją przyrodniczą. KIS uznała, że realizacja przedsięwzięcia reintrodukcji nie generuje przychodów dla parku i nie jest związana ze sprzedażą, dlatego nie jest możliwe odliczenie podatku VAT od tych czynności. Interpretacja ta ma zastosowanie dla pytającego w kontekście konkretnego przedsięwzięcia.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.333.2023.3.DS