Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że otrzymane od rodziców środki pieniężne w formie darowizny mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn w przypadku spełnienia określonych warunków, w tym konieczności udokumentowania otrzymania środków, jako darowizny. Brak odpowiedniego udokumentowania ww. darowizny wyklucza możliwość zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Skutki podatkowe otrzymania od rodziców środków pieniężnych
Wnioskodawca otrzymał od rodziców środki pieniężne. Zawarł on z rodzicami ustną umowę darowizny, a przyrzeczone świadczenie w postaci darowizny zostało spełnione poprzez przelewy środków pieniężnych na konto wnioskodawcy. Na potwierdzeniach przelewów środków pieniężnych, jako tytuł operacji wpisano "rozliczenia wzajemne". W ustawowym terminie 6 miesięcy wnioskodawca złożył odrębne zgłoszenia SD-Z2, gdzie wykazał otrzymane od rodziców środki pieniężne, jako darowiznę.
Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy przedmiotowa darowizna środków pieniężnych korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 4a ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.
Obowiązek udokumentowania otrzymania środków, jako darowizny
Na podstawie opisanego stanu faktycznego organ podatkowy uznał, że wnioskodawca nie dysponuje potwierdzeniami przelewów bankowych, z których wynika, że przelane na jego konto środki pieniężne stanowią środki, które otrzymał od matki i od ojca na podstawie ustnej umowy darowizny. Z uwagi na powyższe, Dyrektor KIS stwierdził, że brak udokumentowania otrzymania w darowiźnie środków pieniężnych wyklucza możliwość zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Organ podatkowy podkreślił, że art. 4a ust. 1 pkt 2 ww. ustawy wymaga, aby fakt otrzymania darowizny był udokumentowany dowodem jej przekazania na rachunek płatniczy nabywcy. Udokumentowane ma być otrzymanie środków pieniężnych tytułem darowizny, a nie jakimkolwiek innym tytułem. Organ uznał, że przelew, w którego tytule zapisano "rozliczenia wzajemne" w żadnym wypadku nie potwierdza, że przekazywane środki, stanowią środki nabywane tytułem darowizny. Wręcz przeciwnie, tytuły przelewów według KIS wskazują, że przelewy te dotyczą wzajemnych rozliczeń między wnioskodawcą, a jego rodzicami.