Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że spółka komandytowa nie może korzystać z preferencyjnej 9% stawki podatku CIT w pierwszym i drugim roku podatkowym, z uwagi na fakt wniesienia przedsiębiorstwa w ramach zmiany umowy spółki. Preferencyjna stawka może zostać zastosowana po trzech latach od rejestracji spółki, pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów.
Możliwość zastosowania preferencyjnej stawki podatku CIT 9%
Wnioskodawczynią jest spółka komandytowa zarejestrowana w KRS od 2023 r. Zgodnie z umową spółki, pierwszy rok obrotowy kończy się wraz z końcem grudnia 2023 r. Rok podatkowy spółki jest tożsamy z rokiem kalendarzowym. W dniu (…) 2023 r. doszło do zmiany umowy spółki, w wyniku której między innymi komplementariusz wniósł do spółki wkład niepieniężny w postaci prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 55 (1) Kodeksu cywilnego. Zdaniem spółki, może ona stosować stawkę 9% podatku CIT już od początku swojej działalności (od chwili rejestracji w KRS), tj. również w 2023 r. Spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przyjęła, jest prawidłowe.
KIS: spółka może stosować CIT 9% od trzeciego roku podatkowego
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Dyrektor KIS stwierdził, że spółka komandytowa nie będzie uprawniona do stosowania 9% stawki podatku w pierwszym oraz w drugim roku podatkowym, z uwagi na to, że ma do niej zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 19 ust. 1a pkt 5 ustawy o CIT.
W przypadku wniesienia przedsiębiorstwa do spółki komandytowej zgodnie z ww. uregulowaniem, preferencyjna stawka 9% nie jest dostępna przez pierwsze dwa lata działalności. Spółka komandytowa będzie mogła stosować preferencyjną stawkę podatku od trzeciego roku podatkowego pod warunkiem, że będzie spełniała odpowiednie warunki, tj. będzie miała status małego podatnika oraz jej przychody nie przekroczą limitu wynikającego z art. 19 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT.