Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż glikolu lub gliceryny osobno niezmieszanych, niebędących roztworami, a pojedynczymi substancjami bez względu na miejsce sprzedaży, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Sprzedaż glikolu i gliceryny osobno, a podatek akcyzowy

Od 2013 r. wnioskodawca prowadzi sklepy z e-papierosami, liquidami, a także sprzedaje glikol i glicerynę oddzielnie, jako substancje niezmieszane. Produkty ww. są w różnych pojemnościach, od 10 ml do 1 litra. W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy, która zmienia definicję płynu do e-papierosów na roztwór przeznaczony do wykorzystania w papierosach elektronicznych, zarówno z nikotyną, jak i bez nikotyny, w tym bazę do tego roztworu, zawierającego glikol lub glicerynę, pojawiła się u wnioskodawcy wątpliwość co do konieczności naliczania podatku akcyzowego od glikolu i gliceryny, sprzedawanych jako substancje niezmieszane.

Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy jest zobligowany odprowadzić podatek akcyzowy od glikolu i gliceryny sprzedawanych osobno, jako substancji niezmieszanych z niczym innym.

Brak opodatkowania akcyzą glikolu oraz gliceryny sprzedawanych osobno

Dyrektor KIS stwierdził, że sprzedaż przez wnioskodawcę glikolu lub gliceryny osobno, niezmieszanych, niebędących roztworami, a pojedynczymi substancjami, bez względu na miejsce sprzedaży, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Organ podatkowy podkreślił, że glikol i gliceryna, jako osobne substancje nie są jednorodnymi mieszaninami, więc nie spełniają definicji roztworu płynu do papierosów elektronicznych. Ponadto, zmiana w definicji płynu do papierosów elektronicznych precyzuje, że warunkiem zakwalifikowania wyrobu jako płynu do e-papierosów jest jego użycie lub możliwość takiego użycia w papierosach elektronicznych wynikająca z jego składu i właściwości fizykochemicznych. Wnioskodawca sprzedaje glikol i glicerynę osobno, bez dodatkowych składników, co oznacza, że te substancje nie są przeznaczone do wykorzystania w papierosach elektronicznych jako roztwór. Z uwagi na to, KIS uznała, że sprzedaż przez wnioskodawcę glikolu i gliceryny osobno nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.20.2023.1.MAZ