Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdza, że nabycie nieruchomości w drodze darowizny od byłych rodziców zastępczych może być w całości zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Darowizna nieruchomości od rodziców zastępczych, a skutki podatkowe

Sąd Rejonowy w (...) umieścił wnioskodawczynię, jako osobę małoletnią w rodzinie zastępczej małżonków (...). Do (...) przebywała ona w rodzinie zastępczej, którą tworzyli ww. małżonkowie. Postanowieniem z (...) Sąd Rejonowy zwolnił małżonków z funkcji rodziny zastępczej dla wnioskodawczyni, a zainteresowaną umieścił w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. Obecnie utrzymuje ona stały kontakt z byłymi rodzicami zastępczymi. Małżonkowie wspólnie i w porozumieniu postanowili, aby w najbliższej przyszłości umową darowizny, sporządzoną w formie aktu notarialnego, przekazać wnioskodawczyni nieruchomość w postaci lokalu mieszkalnego w budynku wielomieszkaniowym.

Zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy planowane nabycie ww. nieruchomości od rodziców zastępczych, będzie w całości zwolnione z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Darowizna od byłych rodziców zastępczych zwolniona z podatku od spadków i darowizn

KIS stwierdza, że planowane nabycie nieruchomości od byłych rodziców zastępczych będzie w całości zwolnione z opodatkowania na podstawie przepisów art. 4a ust. 1 i ust. 4 pkt 2 oraz art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. W wyniku udzielonej interpretacji podatniczka otrzymuje potwierdzenie, że nabycie nieruchomości w formie darowizny od byłych rodziców zastępczych będzie zwolnione z opodatkowania. Powyższe zwolnienie jest możliwe dzięki zaliczeniu podatniczki do kategorii zstępnych na podstawie art. 14 ust. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Ponadto, organ podatkowy zaznaczył, że w związku z tym, że umowa darowizny mieszkania zgodnie z wymogiem zawartym w art. 158 Kodeksu cywilnego powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, dla spełnienia warunków do zwolnienia w takiej sytuacji nie będzie konieczne zgłoszenie nabycia mieszkania właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego. Powyższe wynika z treści przywołanego powyżej art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.139.2023.1.JKU