Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację podatkową, w której wyjaśnił, że wnioskodawca, jako strona sprzedająca nieruchomość nie będzie zobowiązany do uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.
Sprzedaż nieruchomości, a PCC
Podatnik otrzymał gospodarstwo rolne w formie darowizny od swoich rodziców. W skład gospodarstwa wchodzi 6 działek. Obecnie podatnik chciałby sprzedać te działki i przekazać uzyskane pieniądze swoim siostrom, zgodnie z wolą rodziców. Podatnik wskazał, że rodzice podzielili jedną działkę rolną na 6 działek, za co zapłacili opłatę adiacencką i uzyskali warunki zabudowy. W roku (...) rodzice przekazali całe gospodarstwo wraz z tymi działkami podatnikowi w drodze darowizny, a podatnik skorzystał ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. W akcie notarialnym działki te zostały opisane jako działki rolne, a nie budowlane. Wnioskodawca ma wątpliwości, czy będzie objęty obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Przedstawiając własne stanowisko zainteresowany stwierdził, że nie zostanie obciążony ww. podatkiem.
Obowiązek podatkowy przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym
Dyrektor KIS podkreślił, że zgodnie z art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym. Z uwagi na powyższe, wnioskodawca, jako strona sprzedająca nie będzie zobowiązany z tytułu dokonania opisanej we wniosku czynności umowy sprzedaży do uiszczenia podatku PCC. Organ podatkowy na podstawie powyższego uznał stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.